Bir Akdenizli Gibi Yaşayabilir Miyiz?

Rengârenk sebzeler, bolca balık ve tabi ki zeytinyağı…

Akdeniz mutfağı ya da Akdeniz diyetini duymayanınız yoktur (Buradaki ‘diyet’ beslenme alışkanlığı anlamında kullanılmaktadır). Aslında yüzyıllardır varlığını sürdüren bu diyet 1990’lı yıllarda popüler olup popülerliğini sürdürmeye devam etmektedir. Üzerine birçok araştırma ve bilimsel çalışma yapılmış ve birçok faydasının olduğu kanıtlanmıştır. Akdeniz diyetinin temel özelliği kırmızı etin ve hayvansal yağların az; yüksek posa içeren tahıllar, kuru baklagiller, sebze ve meyvelerin çeşitli ve yağ olarak da zeytinyağı kullanılmasıdır.

Araştırmalara göre Akdeniz ülkelerinde hipertansiyon, kalp hastalıkları, obezite, kanser ve diyabet gibi kronik hastalıkların görülme sıklığı azdır. Bu beslenme alışkanlığı daha çok İspanya, İtalya ve Yunanistan’da yaygındır. Türkiye’de de Ege kıyıları Akdeniz mutfağına sahiptir.

Akdeniz Mutfağı neleri içerir?

  • Bol miktarda sebze
  • Taze meyve (tatlı olarak)
  • Baklagiller, tahıllar ve kuru yemişlerin fazla tüketimi
  • Zeytinyağı
  • Peynir ve yoğurt ana süt ürünleri
  • Balık ve kümes hayvanları
  • Haftada en fazla 4 tane yumurta
  • Kırmızı et (az miktarda)
  • Şarap

*Sebze ve meyvelerin çeşitli ve bolca tüketilmesiyle bol miktarda vitamin ve mineral alımını sağlar. Sebze ve meyveler antioksidanlar açısından da zengin kaynaklar olduğundan dolayı vücutta hasara yol açan serbest radikalleri etkisiz hale getirirler.

*Kırmızı et protein açısında zengindir ancak doymuş yağın fazla olması nedeniyle çok sık tüketilmemesi gerekir, tıpkı Akdeniz mutfağında olduğu gibi.

*Kümes hayvanlarının etleri kırmızı ete oranla daha az yağ içerir.

*Balıkta ise doymuş yağ çok azdır bunun yerine kalp dostu omega-3 yağ asitlerinden zengindir.

*Kuru baklagiller hem karbonhidrat hem de protein açısında iyi kaynaktırlar. Aynı zamanda posa içerikleri de fazladır. Posa, bağırsakları çalıştırmasının yanında kan şekerinin hızlı yükselmesini de engeller.

*Tahıllar karbonhidrat içeriklerinden dolayı temel besin maddelerimizdir. Özellikle işlenmemiş tahıllar posa ve B vitaminlerinden zengindir.

*Süt ve süt ürünleri her yaşta herkes için elzemdir. Akdeniz mutfağında daha çok peynir ve yoğurt tüketilir.

*Günde 1 bardak şarap yüksek tansiyonu ve kolesterolün yol açtığı kalp hastalıklarını önler üstelik antioksidan deposudur.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.