D Vitamini Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Her geçen gün üzerinde daha fazla araştırma yapılan D vitaminini birçok özelliği bakımından diğer bütün vitaminlerden farklıdır. Özellikle ve de öncelikle vücuda alınma mekanizmasıyla diğer vitaminlerden ayrılır. Bütün vitaminleri besinler yoluyla vücudumuza kazandırırken D vitaminini besinlerden alabilme oranımız çok düşüktür. Güneş ışınlarının cilt altında bulunan D vitamini ön maddesini aktif hale getirmesiyle D vitamini vücudumuzda kullanılabilir hale gelir. Bu nedenle D vitamini “güneş vitamini” olarak da bilinir. Birtakım faktörler kişinin D vitamini seviyesini etkiler. İşte bu faktörler:

  1. Yaşadığınız yer: Güneşin geliş açısı bakımından Ekvator ve çevresinde yaşayanlar D vitamininden yararlanma şansları daha fazladır. Yaşadığınız yer Ekvator’a ne kadar uzaksa D vitaminini vücudunuza kazandırma ihtimaliniz de o kadar azalır. Türkiye açısından düşündüğümüzde Akdeniz bölgesinde yaşayanlar D vitamini açısından en şanslı kesimdir.
  2. Hava kalitesi: Petrol, kömür gibi fosil yakıtların, tahta ve ağaçların yanmasıyla ortaya çıkan karbon partiküllerinin ve havayı kirleten diğer maddeler güneş ışınlarını emerek bize ulaşmasını engeller. Bu da D vitamini üretilmesini engeller.
  3. Güneş kremi kullanımı: Güneş kremleri cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korurken D vitamini üretmemizi sağlayan ışınların da cildimize ulaşmasını engellemiş olur. Bu nedenle güneşten D vitamini alabilmemiz için en azından 15 dakika kadar güneş kremi sürmeden güneş ışınlarının cildimize temas etmesini sağlamalıyız.
  4. Ten rengi: Melanin deride bulunan, ten rengini koyulaştıran bir pigmenttir. Deride, D vitamini üretimini başlatan madde ile rekabet halindedir. Bu nedenle aynı gün ışığına aynı sürede maruz kalan koyu ten rengine sahip insanların D vitamini alım düzeyi açık tenlilere göre daha düşük düzeydedir.
  5. Kilo: D vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve vücudumuzda da yağ dokusu içerisinde depolanır. Vücut yağ oranı arttıkça daha çok D vitamini depolanır. Bu iyi bir durummuş gibi görünse de aslında D vitamini yağ dokumuza hapsolmuş sayılır. Çünkü depodaki D vitamini sadece ihtiyaç halinde yani acil durumlarda kullanılır. Aynı zamanda düşük D vitamini düzeyine sahip kişilerin kilo almaya daha yatkın oldukları da yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.
  6. Yaş: D vitamini üretim seviyeleri incelendiğinde gençlerin yaşlılara göre daha fazla D vitamini üretebildiği gözlenmiştir. İnsanlar yaşlandıkça deride D vitamini üretimi de azalmaktadır.

Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.