Kolay Kilo Vermek İçin 10 İpucu

1. Daha yavaş yemek yiyin.

Madem yemek yemeyi bu kadar seviyoruz, tadına vara vara yemek varken neden oldu bittiye getiriyoruz? Beynimize tokluk sinyalleri 20. dakikada ulaşmaktadır. Bu nedenle sofradan hızlıca yiyip kalkmak yerine yemek geçişleri arasına biraz zaman koymak, çokça çiğneyip lokmayı öyle yutmak gibi basit değişikliklerle daha kolay kilo verebilirsiniz.

2. Yemek için yaşamayın, yaşamak için yiyin!

Yemek üzerine anlamlar yüklemeyin. Duygu durum değişikliğinden dolayı oluşan yeme isteği mi yoksa gerçekten mi açsınız bunu kontrol edin. Aç değilseniz işte o zaman içinde bulunduğunuz duygu ile başa çıkmanın yollarını arayın.

Beklenmedik istekleri azaltmak için en güzel yollardan biri bitki çayları içmektir. Bir fincan çaydan sonra aslında o kadar aç olmadığınızı fark edeceksiniz. Yine de yeme isteğinize karşı koyamıyor, çıtır ve tuzlu bir şeyler yemek istiyorsanız yağsız şekilde hazırlanmış patlamış mısır tam da size göre!

3. Süreç olarak görmeyi bırakın.

Bir süre sonra uygulamayı bırakacağınız bir “diyet” olarak görmek yerine hayat felsefesi edinebileceğiniz “sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme” ile yolunuza devam edin. Öğrenmeye odaklanın ve kendinize güvenin. Bu şekilde edindiğiniz olumlu alışkanlıklar, ulaştığınız kiloyu korumada da etkili olacaktır.

4. Beslenme günlüğü tutun.

İnsan, kendini kandırmayı başarabilen uyanık bir varlıktır. Gün içinde ufak ufak birçok kaçamak yapar fakat hiçbirini saymaz, kilo verme yolunda bir tuzak olarak görmez. Öğün saati ve yediklerinizi atlamadan yazdığınız beslenme günlüğünüz size hatayı nerede yaptığınızı gösterecektir.

5. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!

Yeni alışkanlıklar öğrenmeye ve uygulamaya arkadaşlarınızla başlayın. Araştırmalar grup halinde uygulanan beslenme programının bireysel olanlara kıyasla daha yüksek motivasyonla uygulandığını göstermektedir.

6. Her gün tartılmayın!

Sürekli tartılmak motivasyonunuzu kırabilir. Haftada 1 kez, aç karnına, tuvaletten çıktıktan sonra, minimum kıyafetle ve yaklaşık aynı saatlerde tartılın.

7. Yudum yudum suyun tadına varın.

Susuzluk çoğu zaman açlıkla karıştırılan bir duygudur. Belki de çoğu zaman aç değil de susuzsunuzdur. İlk önce su için ve 10 dakika bekleyin. Açlık hissi geçerse vücudunuz susuz kalmış demektir. Su tüketimini alışkanlık haline getirene kadar saat başı telefonunuza alarmlar kurarak veya bunun için özel olarak geliştirilmiş uygulamalardan yardım alarak su tüketiminizi artırın. Eğer masa başında çalışıyorsanız su tüketiminizi arttırmak için suyunuzu sağ tarafınızda çok uzak olmayan bir noktaya koyduğunuzda gün içinde su tüketiminizin arttığını siz de fark edeceksiniz!

 8. Araştırmacı olun!

Dışarıda yemeniz gerektiğinde menüyü inceleyin ve siparişinizin içindeki malzemelere dikkat edin. Salata soslarını yemeğin yanında isteyin ve kendi istediğiniz kadarını ekleyip tüketin.

9. Mutlu olun!

Ne kadar çok hayatın tadını çıkarırsanız kendinizi bir o kadar da mutlu hissedersiniz. Mutlu olursanız daha rahat ve güzel zayıflarsınız.

10. Diyetisyen desteği alın.

Çalışmalar göstermekte ki birine karşı sorumluluk duymak, kendi kendinize yapmaya çalıştığınız şeylerden çok daha olumlu sonuçlanmaktadır. Bunun yanı sıra diyetisyen desteği alınmadan yapılan yanlış uygulamalar/popüler diyetler/bireysel olmayan, gazeteden oradan buradan bulunup yapılmış diyetler nedeniyle çeşitli sağlık problemleriyle uğraşan; verdiği kilodan daha fazlasını alan insanlar olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Randevu almak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.