Kolesterolü Düşürmenin 4 Yolu

Kandaki kolesterol seviyeleri beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Beslenme tarzınızı iyileştirerek kötü kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz. Kolesterol hakkında daha fazla bilgi almak için bağlantıya tıklayabilirsiniz. Aşağıdaki 4 yolu izleyerek kolesterol seviyenizi ideal değerlerine getirebilirsiniz:

1. Doymamış yağ tüketiminizi artırıp doymuş yağlardan ve trans yağlardan kaçının.

Bitkisel yağların çoğu kalp için sağlıklı olan doymamış yağlardan oluşur. Balık, fındık ve badem gibi kuru yemişler ile Hindistan cevizi ve avokado gibi besinler doymamış yağ kaynaklarıdır. Aynı zamanda, birçok et ve süt ürünlerinde bulunan doymuş yağ miktarı yüksek gıdaların alımını sınırlandırın ve trans yağlardan kesinlikle uzak durun. Bunlara “kısmen hidrojene bitkisel yağlar” yani margarinler ile yapılan gıdalar da dahildir.

2.Çözünür posa içeren besinleri daha fazla tüketin.

Yulaf ezmesi, sebze ve meyvelerde bulunan çözünür posa tüketiminizi artırın. Çözünür posa, sağlıklı bir diyetin parçası olarak yenildiğinde kan kolesterol düzeylerini düşürür.

3.Diyetinize bitki sterolleri ve stanolleri ekleyin.

Sebze ve meyvelerin içerisinde bulunan bu maddeler kolesterol benzeri bileşiklerdir. Bu bileşiklerden zengin besinleri tükettiğinizde, vücudunuzun emebileceği kolestrol miktarını sınırlamaya yardımcı olurlar.

4.Size en uygun beslenme programını oluşturmak için gerçek bir diyetisyene danışın.

Çevrenizde diyet yapan biri uyguladığı diyetin kolesterol seviyelerini düşürdüğünü söylediğinde aynı diyeti kendinizde uygulamayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yaptığınızda aynı faydayı kendinizde görme ihtimaliniz yoktur. Bunun nedeni genetik ve fizyolojik farklılıklarla birlikte yaşam tarzıdır. Kolesterol kontrolü için tek bir diyet yoktur. Sizin için uygun olanı bulmak için farklı yaklaşımlar denemeniz gerekebilir.

Kaynak

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.