Sallama Çay İçerken Dikkat Edilmesi Gereken 3 Nokta

Günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz sallama çay ya da bardak poşet çay olarak adlandırdığımız çaylardan en iyi şekilde faydalanabilmemiz için dikkat etmemiz gereken bazı durumlar vardır. Siyah çayın ve diğer tüm bitki çaylarının kendilerine özgü birçok farklı faydaları vardır. Bu çayları demlerken dikkat edeceğimiz küçük ayrıntılar ile birlikte içindeki antioksidan olarak etki gösteren polifenoller ve flavonoidlerden en verimli şekilde faydalanabiliriz. 

  1. Güvendiğimiz markalardan aldığınız sallama çayları demlerken dikkat etmemiz gereken ilk önemli nokta, önce kaynattığınız suyu bardağa döküp biraz soğumasını bekledikten sonra sallama çayı içine eklemek. Bu sayede çay yapraklarının bir anda sıcak suyla buluşarak acımtırak tat oluşturmasını hem de faylalı yağ asitlerinin buharlaşarak uçmasını önlemiş olursunuz. 

2. Suyu ve sallama çayı ekledikten sonra bardağın ağzını kapatıp 3-5 dakika arasında demlenmesini bekleyin. Bardağın ağzını kapatmamanız antioksidan olarak etki gösteren polifenoller ve flavonoidlerin buhar ile birlikte uçmasına neden olur. 

3. Çayınızı demledikten sonra çay poşedini çıkarırken içine sıkmamalısınız. Çay poşedinin içindeki küçük parçalar bardağınıza geçerek acı bir tat almanıza neden olabilir. Bu durum da çayı içenize engel olabilir. 

Bunlara ek olarak çay poşetlerini saklama koşulları da hem içeriğindeki faydalı maddelerin uçmaması hem de lezzetinin değişmemesi için çok önemlidir. Sallama çay poşetlerini ortamdaki diğer yiyecek ve içeceklerin kokularından etkilenmemesi için aldığınız kutularda değil cam ya da teneke kavanozlarda saklamanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorum giriniz.
Lütfen isminizi giriniz.