Bayramlar kültürümüzün en önemli zamanlarıdır. Aile üyeleri, akrabalar, arkadaşlar bir araya gelerek mutlu anlar yaşanır. Sohbet ve muhabbet eşliğinde bol miktarda ikramlarda da bulunulur. Bazen bu ikramlar gereğinden fazla olarak sağlığımızı ve kilomuzu etkileyecek miktarlarda olabilir. Bayramda kilo almamak ve sağlığınıza dikkat etmek için bayramda dikkat edilmesi gereken bazı beslenme kurallarını göz önünde bulundurmalısınız.

Bayramda Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Önerileri

1. Öğün atlamayın!

Bayram sofrası

Kahvaltınızı mutlaka yapın. Gün içerisinde çok fazla ziyaret yapacaksanız gittiğiniz yerlerdeki ikramlardan az miktarda tüketmeye çalışın. Ana ve ara öğün saatlerinizi gün içerisindeki planınıza göre ayarlayın ve 4 saatten fazla aç kalmamaya dikkat edin.

2. Fazla miktarda kırmızı et tüketiminden kaçının!

Etli tencere yemeği

Kırmızı etin bolca tüketildiği kurban bayramında, günlük et ihtiyacınızdan fazlasını tüketmemeye özen gösterin. Kızartma ve kavurma yerine haşlama etleri tüketmeye çalışın. Etin yağlı kısımlarını ayırarak tüketmeye dikkat edin.

3. Kırmızı et ile birlikte posalı besinler tüketin!

Et ve sebze

Et yemeklerinin yanında çok çeşitli ve bol miktarda, zeytinyağı eklenmiş salata ya da sebze yemekleri ile tam tahıllı ekmek ya da makarna tüketmeye çalışın.

4. Tatlı tüketimine dikkat!

Sütlü tatlı

Birbirinden lezzetli görünen tatlılar da bayramların olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. Şekerli, şerbetli ve yağlı tatlılardan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Meyveli, sütlü, şeker ilavesiz tatlıları ise porsiyon miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz. Tatlıları ara öğünlerde değil ana öğünlerin peşi sıra tüketmeye dikkat edin. Böylelikle öğün aralarında kan şekeri dengeniz bozulmamış olur.

5. Su içmeyi unutmayın!

Su içen kadın

Bayramın getirdiği koşuşturmalar içerisinde su içmeyi unutabilirsiniz. Bu nedenle kendinize hatırlatıcı alarmlar kurabilir, yanınıza bir su şişesi alıp onu bitirmeyi hedefleyebilir ya da öğünlerin öncesinde ve sonrasında 1-2 bardak su içerek günlük ihtiyacınızı tamamlamaya çalışabilirsiniz.