Türkçe’de kombu çayı olarak yer edinmiş “Kombucha” aslında bildiğimiz siyah çayın bazı işlemlerden geçirilmiş hali. Siyah çayın içerisine şeker eklenerek bakteri ve mayalarla fermente edilmesinden elde edilen probiyotik bir içecek. Uzakdoğu’da 2000 yıldır üretilen bu içecek ülkemizde yeni yeni popüler hale geliyor. Kombucha çayının üretimi, yoğurt ve kefir üretimi gibi yapılıyor.

Kombucha Çayı Faydaları Nelerdir?

Öncelikle fermente bir içecek olduğu için probiyotik bakteriler yönünden zengin. Bu da bağırsak florasını zenginleştirerek sindirim sistemi sağlığını olumlu yönden etkiler. İshal, kabızlık, sindirim güçlüğü gibi bağırsak problemlerinin önüne geçilmesinin ve iyileştirilmesini sağlar. Kombu çayının antioksidan kapasitesi de yüksek olduğu için hücre hasarını önler ve buna bağlı hastalık riskini azaltır. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda alkolün zararlı etkilerinin giderilmesini sağlar. B vitaminlerini içerdiği için eksikliklerinin giderilmesini, ekliğe bağlı hastalıkların önlenmesi, metabolizmanın düzenlenmesi, sinir sistemi sağlığının korunması gibi faydaları vardır.

Kombu çayının faydaları üzerine yapılan bilimsel araştırmada, 40 gün düzenli olarak tüketildiğinde faydalarının görülebildiği vurgulanmıştır.

Kombucha’nın Zararı Var Mıdır?

Fermente içecek alışkanlığı olmayan kişilerde gaz gibi şikayetlere yol açabilir, ancak düzenli tüketildiğinde bu ortadan kalkarak sindirim sistemi sağlığına katkı sağlar. Hamilelik dönemindeki kadınların ve 3 yaşından küçük çocukların doktor tavsiyesi olduğunda tüketmesi gereklidir.

Kombucha Çayı Günde Ne kadar ve Nasıl Tüketilmeli?

Tüketim ihtiyacı kişiden kişiye değişmekle beraber, ortalama günde 300 ml tüketilmesi öneriliyor. Metabolizmasını hızlandırmak isteyen kişiler sabahları aç karnına tüketebilir. Bunun dışında günün her saatinde tüketilebilen bir içecektir. Yemeklerin yanında ya da ara öğünlerde tüketilebilir. Taze sıkılmış meyve sularıyla karıştırılıp tüketilebilir.