Sindirim sistemimiz yaşam tarzımızdan çok kolay bir şekilde etkilenir. Rafine edilmiş ve işlenmiş gıdaların tüketiminin artması yani lif oranının azalması, çevre ve hava kirliliği, hareketsiz yaşam birtakım problemleri de beraberinde getirir. Bu şekilde kötü yaşam tarzı ve sağlıksız beslenme sindirim sisteminizi olumsuz etkiler. Kronikleşmiş olan şişkinlik, kabızlık gibi sindirim sorunları hayat kalitenizi büyük oranda etkileyen problemlerdir. Beslenmenizde yapacağınız ufak tefek değişikliklerle bu büyük problemlerden kurtulmanız çok kolay!

Lif diğer adıyla posa vücudumuzda sindirilmeyen, doğal bir besin maddesidir. Vücudumuz için birçok faydası olan ve yeni yeni faydaları ortaya çıkan lif, yaşamımız için elzemdir. Posa içeren besinler midemizde doluluk yaratarak bizleri tok tutar. Bununla birlikte bağırsaklardaki sindirimi de düzenler. Kan şekerinin bağırsaklardan emilimini yavaşlatarak uzun süre tok kalmamızı sağlar. Bu etkisi, insülin direnci olanlar, diyabet hastası olanlar, fazla kilosu olanlar ve çabuk acıkanlar için özellikle dikkate alınması gerekir. Aynı zamanda lifin kolesterol düşürücü de etkisi vardır.

Lif, sindirim sistemini düzenlerken toksinlerin atılmasını da sağlayarak detoks etkisi yaratır. Detoksu hayatınıza adapte ederken lif içeren besinlerden de sıklıkla faydalanabilirsiniz.

Hangi besinler lif içerir?

Tam buğday unundan ya da kepekli undan yapılan ekmek ve benzeri ürünler, yulaf, kuru baklagiller, kuru yemişler, taze sebze ve meyveler lif içeren besinlerdir. Et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünleri de hiç lif içermeyen besinlerdir.

Günlük alınması gereken miktar 25-50 gram arasındadır. Posa alımını artırmak için günde en az 5 porsiyon sebze-meyve tüketmelisiniz. Meyveleri iyice yıkayıp kabuğuyla birlikte tüketirseniz meyvedeki liften daha fazla faydalanırsınız. Meyve suyu tüketmek yerine meyveyi bir bütün olarak tüketmeye özen göstermelisiniz. Beyaz ekmek yerine tam buğday ya da kepekli ekmek tercih etmelisiniz. Yulaf ezmesine beslenmenizde daha fazla yer vermelisiniz. Sütle ya da yoğurtla karıştırabilir, evde yaptığınız kek ve kurabiyelerin içerisine ekleyebilirsiniz. Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagillerle sofralarınızı çeşitlendirebilirsiniz.

3 yemek kaşığı bulgur pilavı (4,8 gr), 1 tabak ıspanak (2,1 gr), 1 tabak brokoli (4,4 gr), 4 dilim tam buğday ekmeği (5,6 gr), 1 orta boy elma (3,5 gr), 10 adet yer fıstığı (1,4 gr), 10 adet badem (1,1 gr), 3 adet kuru erik (3 gr) ile bir günlük lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz (Toplam 25,9 gr).

Diğer besinlerin lif içeriklerini öğrenmek için bağlantıya tıklayınız.