Her geçen gün üzerinde daha fazla araştırma yapılan D vitaminini birçok özelliği bakımından diğer bütün vitaminlerden farklıdır. Özellikle ve de öncelikle vücuda alınma mekanizmasıyla diğer vitaminlerden ayrılır. Bütün vitaminleri besinler yoluyla vücudumuza kazandırırken D vitaminini besinlerden alabilme oranımız çok düşüktür. Güneş ışınlarının cilt altında bulunan D vitamini ön maddesini aktif hale getirmesiyle D vitamini vücudumuzda kullanılabilir hale gelir. Bu nedenle D vitamini “güneş vitamini” olarak da bilinir. D vitamini hakkında bilmeniz gereken spesifik noktaları sizin için sıraladık. Birtakım faktörler kişinin D vitamini üretme seviyesini etkiler. İşte bu faktörler:

1. Yaşadığınız Yer

Yüksek binaların olduğu bir şehir görünümü
Yaşadığımız çevre D vitamini üretme seviyemizi etkiler.

Güneşin geliş açısı bakımından Ekvator ve çevresinde yaşayanlar D vitamininden yararlanma şansları daha fazladır. Yaşadığınız yer Ekvator’a ne kadar uzaksa D vitaminini vücudunuza kazandırma ihtimaliniz de o kadar azalır. Türkiye açısından düşündüğümüzde Akdeniz bölgesinde yaşayanlar D vitamini açısından en şanslı kesimdir.

2. Hava Kalitesi

Kapalı havada ailecek doğa yürüyüşü
Hava kalitesi, D vitamini üretimimizi etkiler.

Petrol, kömür gibi fosil yakıtların, tahta ve ağaçların yanmasıyla ortaya çıkan karbon partiküllerinin ve havayı kirleten diğer maddeler güneş ışınlarını emerek bize ulaşmasını engeller. Bu da D vitamini üretilmesini engeller.

3. Güneş kremi kullanımı

Biradam bir kadının sırtına güneş kremi dürüyor
Güneş kremi D vitamini üretilmesini engeller.

Güneş kremleri cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korurken D vitamini üretmemizi sağlayan ışınların da cildimize ulaşmasını engellemiş olur. Bu nedenle güneşten D vitamini alabilmemiz için en azından 15 dakika kadar güneş kremi sürmeden güneş ışınlarının cildimize temas etmesini sağlamalıyız.

4. Ten Rengi

4 farklı ten rengine sahip el birbirine bağlı
Ten rengi D vitamini üretme seviyesini etkiler.

Melanin deride bulunan, ten rengini koyulaştıran bir pigmenttir. Deride, D vitamini üretimini başlatan madde ile rekabet halindedir. Bu nedenle aynı gün ışığına aynı sürede maruz kalan koyu ten rengine sahip insanların D vitamini alım düzeyi açık tenlilere göre daha düşük düzeydedir.

5. Kilo

Diyetisyen bir hastanın bel çevresini ölçüyor
Obezite, vücutta D vitamininin kullanılmadan depoda saklanmasına neden olur.

D vitamini yağda çözünen bir vitamindir ve vücudumuzda da yağ dokusu içerisinde depolanır. Vücut yağ oranı arttıkça daha çok D vitamini depolanır. Bu iyi bir durummuş gibi görünse de aslında D vitamini yağ dokumuza hapsolmuş sayılır. Çünkü depodaki D vitamini sadece ihtiyaç halinde yani acil durumlarda kullanılır. Aynı zamanda düşük D vitamini düzeyine sahip kişilerin kilo almaya daha yatkın oldukları da yapılan çalışmalarla gösterilmiştir.

6. Yaş

Yaşlı bir çift doğa yürüyüşü yapıyor
Yaş ilerledikçe vücudun D vitamini üretme seviyesi azalır.

D vitamini üretim seviyeleri incelendiğinde gençlerin yaşlılara göre daha fazla D vitamini üretebildiği gözlenmiştir. İnsanlar yaşlandıkça deride D vitamini üretimi de azalmaktadır.

Kaynak