Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü Rahaf Al Bochi,“ Akdeniz diyeti olarak adlandırılsa da, gerçekten bir diyet değil. Size ne yiyip ne yiyemeceğiniz söylenmiyor. Tüm yiyecek gruplarını tüketmeyi teşvik edip sağlık için en fazla faydaya sahip olanlara daha fazla ağırlık vermenizi sağlyan bir yaşam tarzı.” olduğunu söylüyor.

U.S News Dergisi’nin, 41 farklı diyet türü üzerinde yaptığı çalışma sonucunda ise Akdeniz diyeti,  en iyi beslenme şekli olarak birinci sırada yer aldı. Akdeniz diyetiyle ilgili tüm sıralamalar şu şekilde:

  • Genel olarak en iyi diyet kategorisi 1. sırada
  • En iyi zayıflama diyeti 17. sırada
  • En iyi diyabet diyeti 1. sırada
  • En iyi sağlıklı beslenme şekli 1. sırada
  • En hızlı kilo verme diyeti 30. sırada
  • En iyi kalp koruyucu diyet 1. sırada
  • En iyi sebze-meyve bazlı diyet 1. sırada
  • Uygulaması en kolay diyet 1. sırada

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti aslında, Antik Yunan’da ortaya çıkmış ve aslında bu bölgedeki insanların yaşam şekli olan beslenme tarzını ifade etmek için kullanılan bir terim. Yani aslında Akdeniz’de bulunan ülkelerdeki insanların, o coğrafyada bulunan besin çeşitliliğiyle geliştirdikleri bir yaşam şekli. İçinde tüm besin gruplarını barındıran ve herkes için uygun olan bir beslenme tarzı. Kilo verme amaçlı ya da özel olarak kurgulanmış bir diyet değil. Akdeniz beslenme tarzını hayatınıza uyguladığınızda sağlıklı bir şekilde yaşamınızı sürdürebilirsiniz.

✔ Sağlıklı kilo kaybı için iyi bir diyet .
Diyabet, yüksek kolesterol, kalp hastalığı ve bazı kanser türleri için risk azaltan diyet.
✔Kemikleri güçlendiren, beyin sağlığını iyileştiren, bunama ve depresyondan kurtulmak için bir diyet.

Akdeniz Diyeti Hangi Besinleri İçerir?

Akdeniz diyeti, zayıflama amaçlı tasarlanan bir diyet değil Akdenizli insanların beslenme ve yaşam tarzı olduğu için Akdeniz diyet piramidini göz önünde bulundurarak kendi menünüzü oluşturabilirsiniz.

Akdeniz Diyeti Beslenme Piramidi

 

İlginç bir şekilde Akdeniz diyet piramidinin tabanında besinler bulunmaz. Piramidin tabanı egzersiz yapmaya, yemek yerken sosyalleşmeye, dans etmeye ve anın tadını çıkarmaya odaklanır. Her öğünü en az 20 dakikada tüketmeniz, yemek yerken başka bir şeye odaklanmamanız ve yemekten keyif almanız önerilir.

Akdeniz tarzı beslenme örüntüsünün içerdiği besinler; meyveler, sebzeler, kepekli ve tam tahıllar, fasulye, fındık, baklagiller, zeytinyağı, çeşitli otlar ve baharatlar; haftada en az birkaç kez balık ve deniz ürünleri;  kümes hayvanları, yumurta, peynir ve yoğurt içerirken tatlılar ve kırmızı et ise özel günler için saklanır. Çok gerekli olmasa da alkol kullanan kişiler için; kadınlar günde bir, erkekler günde iki bardak kırmızı şarap içebilir. Fiziksel olarak aktif kalmayı da unutmamalısınız.

Akdeniz diyeti, beslenmenin yanı sıra egzersiz yapmaya, yemek yerken sosyalleşmeye, dans etmeye ve anın tadını çıkarmanıza odaklanır

Kilo Vermenize Yardımcı Olur Mu?

Evet, Akdeniz diyeti kilo vermenize yardımcı olabilir. Bazı insanlar, zeytinyağı, zeytin, avokado ve bazı peynirler gibi görece yağ bakımından zengin olan Akdeniz diyeti gibi bir beslenme düzeninin yağlanmaya neden olacağından korkarken yapılan çalışmalar tam tersi olduğunu gösteriyor. Tabii ki, Akdeniz diyetini hayatınıza nasıl adapte edeceğinize göre bu durum değişebilir. Günlük kalori alımınızı azaltmazsanız ya da kalori harcamanızı artırmazsanız kilo kabı görülmez. Günlük ihtiyacınızdan daha az kalori alırsanız ya da daha fazla kalori harcarsanız Akdeniz diyetiyle hem kilo verirsiniz hem de daha sağlıklı bir vücuda sahip olursunuz.

2016 yılında The Lancet Diabetes & Endocrinology dergisinde yayımlanan, tip 2 diyabeti olan ve kalp-damar hastalıkları riski taşıyan 7.447 yetişkinle yapılan bir çalışmada, zeytinyağı takviye edilmiş Akdeniz diyeti, kuru yemiş takviye edilmiş Akdeniz diyeti ve kontrol grubunun verileri karşılaştırıldı. Bu diyeti uygulayan insanların bel bölgesinde daha fazla incelme görüldü. Akdeniz diyeti uygulayanlar arasında da zeytinyağı ağırlıklı olan grup en fazla kilo veren grup oldu.

Akdeniz Diyetini Uygulaması Ne Kadar Kolay?

Akdeniz diyeti hiçbir besin grubunu yasaklamadığı için hayatınıza adapte etmekte zorlanmazsınız. Bu beslenme tarzı bolca lif ve sağlıklı yağlar içerdiği için aç kalmazsınız. Sebze-meyve ve tam tahıllı besinler ağırlıklı olduğu için maliyeti düşüktür. Anadolu’nun mutfak kültürünün bir parçası olduğu için her yerde bulabileceğiniz içeriklere sahiptir. Akdeniz diyetini uygulamak için fazladan masrafa girmenize gerek olmaz.

Akdeniz Diyetinde Ne Kadar Egzersiz Yapmalısınız?

Akdeniz diyetinde egzersiz gereklidir, ancak bunu bir spor salonuna üye olarak yapak zorunda değilsiniz. Genellikle Akdeniz yaşam tarzının bir parçası olan yürüme ile başlayabilirsiniz. Daha sonrasında ne yapacağınız size kalmış. Yüzebilir, bisiklete binebilir ya da pilates yapabilirsiniz.

Kaynak