Hepimiz yaşamayı seviyoruz. Yaşamımız boyunca sağlığımızı korumak ve geliştirmek için bazılarımız az bazılarımız ise oldukça fazla bir uğraş içinde. İlk insanlardan atalarımıza, atalarımızdan günümüzdeki yaşama kadar yaşam süresi uzamıştır. Bilimin ve teknolojinin ilerlemesiyle birlikte uzamaya da devam etmektedir. Sağlıklı ve uzun bir yaşam geçirmek için yaşam tarzınızda iyileştirmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Daha uzun yaşamanın önemli noktalarından 10 tanesi:

1. Stresi Yönetmek

Stres altında bir kadın
Stresinizi yönetin.

Stresli olduğunuzda, bağışıklık sisteminin bozulması nedeniyle hasta olma olasılığınız daha yüksektir. Kronik stres; kalp sorunlarına, diyabete, obezite, kansere, astıma, depresyona ve hatta Alzheimer’e katkıda bulunduğunu gösteren birçok araştırma var. Stresin vücut üzerinde böylesine büyük bir etkisi olmasının nedeni, sağlık ve uzun ömür ile ilişkili, kromozomların sonundaki koruyucu kapaklar olan telomerleri kısaltmasıdır. Telomer uzunluğu tehlikeye girdiğinde, hücrelerimiz daha hızlı yaşlanır.

2. Egzersiz Yapmak

koşu yapan yaşlı bir çift
Düzenli olarak yürüyüş ya da spor yapın.

Sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şey nedir? Egzersiz! Yeni yapılan bir araştırma, çalışma ve aktif kalmanın kanserden obeziteye kadar hemen hemen her kronik hastalığın riskini azalttığını buldu. Egzersiz, artrit hastalarında semptomları yüzde 47, demans ve Alzheimer’leri yüzde 50, şeker hastalığını yüzde 58 ve kaygı oranını yüzde 48 azaltıyor. Stresli ve yorucu hissediyor musun? Koşuya gidin, harikalar yaratacağını göreceksiniz! Çalışmalar, hafiften yoğuna doğru yapılan egzersizin daha iyi olduğunu gösterdi ancak herhangi bir yürüyüş veya ayakta geçirilen zamanın artırılması da yardımcı olacaktır.

3. Sigara İçmemek

Sigara, akciğer kanserine, kalp hastalığına, deri problemlerine, dişlerde bozulmaya neden olur ve yaşlanmayı hızlandırır. CDC’ye göre (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi), ABD’de erkek ve kadınlarda sigara içenlerin genel ölüm oranları sigara içmeyenlere göre üç katına kadar çıkmaktadır. Amerika’da her beş ölümden biri sigara kaynaklıdır.

4. Uyuşturucu Madde Kullanmamak ve Çok Fazla Alkol Tüketmemek

Uyuşturucuya bağlı ölümler, özellikle gençler arasında ABD’de ölüm nedenleri listesinde oldukça yüksektir. Alkol tüketiminin de bir bağımlılık haline dönüşmesiyle karaciğerinizde ve diğer organlarınızda hasar oluşma ihtimali artmaktadır. Ayrıca alkol, beyin dokunuza ve zihinsel sağlığınıza hasar verecektir.

5. Genç Düşünmek

Hayal kuran bir kız çocuğu
Kendinizi olduğunuzdan daha gen. hissetmeye çalışın.

Genç hissetmek sizi gençleştirebilir! En azından University College London’dan JAMA Dahili Tıp Araştırması’nın bulduğu şey budur. Araştırmada, kendi yaşından 3-4 yaş daha genç hissedenlerin, kendi yaşından 3-4 yaş daha yaşlı hissedenlere göre daha az ölüm riskine sahip oldukları görüldü. Bu sonuçlar oldukça büyüleyici ve bir yıl büyümekten endişe etmemek bizim için bir ilham kaynağı. Hissettiğiniz yaş sayılır!

6. İyi Beslenmek (Akdeniz Beslenme Tarzı)

Rengarenk sebzeler ve soslar
Akdeniz tarzı beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirebilirsiniz.

Araştırmalar, Akdeniz diyetinin insan ömrünü uzatmasının yanı sıra kalp hastalığına ve Alzheimer’e karşı koruyucu olma gibi sağlık açısında fayda sağladığını da göstermiştir.

7. Hareketsiz Bir Yaşam Tarzından Kaçınmak

Sağlıklı besinler ve spor aletleri
İş veya okul hayatınız genel olarak hareketsizse boş zamanlarınızda daha aktif olmaya çalışabilirsiniz.

Bütün gün oturmak en az sigara içmek kadar kötüdür. Bununla birlikte, günlük olarak yarım saatlik bir egzersiz yaparak, iş yerinde ayakta duran bir masayı kullanarak, öğle yemeğinizde yürüyüşler yaparak, merdivenlerden inip çıkarak ve birkaç dakikada bir ayağa kalkıp etrafınıza dolaşarak fiziksel aktivitenizi artırabilirsiniz. Yaşlandıkça fiziksel olarak aktif olmak daha önemlidir. En azından günlük ev işleriyle uğraşmak, yürüyüşe çıkmak, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı ve depresyon riskini azaltacaktır.

8. Hayat İçin Bir Öğrenci Olmak

Dede ve ödev yapan torun
Yeni şeyler öğrenmekten vazgeçmeyin.

Yaşlandıkça zihninizin daha yavaş çalıştığını veya hafızanızın zayıfladığını söyleyenlerin tuzağına düşmeyin. Bunun yerine, yeni şeyler hayatınıza eklemek için sıkıcı günlük rutininizi değiştirin. Zihninizi keskin kılmak için seminerlere, müzelere gidin ve zorlu kitapları okuyun. Yeni bir dil öğrenin. Yeni yerlere seyahat edin. Zihninizi genç ve keskin tutmanın daha uzun yaşamanın yollarından biri olduğu gösterilmiştir.

9. Arkadaşlarla Vakit Geçirmek

Keyifli vakit geçiren gençler
Yalnız kalınan vakitler de keyifli olsa da arkadaşlarınıza da zaman ayırabilirsiniz.

Doğru: Yalnızlık ve sosyal izolasyon zihinsel, duygusal ve hatta fiziksel sağlığınız için zararlı olabilir; buna karşın etrafınızda yakın bir ağa sahip olmak sizi daha iyi hissettirebilir. Bu yıl yayımlanan yakın tarihli bir çalışmada, yalnızlığın obezitenin yaptığı oranda erken ölümüne yol açabileceği bulundu. Sosyal desteğe sahip olmak, stres seviyenizi, intihar ve depresyon riskinizi azaltabilir. Özellikle modern çağda ve çağlarda yalnızca dijital araçlar vasıtasıyla iletişim kuran ve yalnız yaşayan yaşlarda, arkadaşlarınızla iletişim halinde kalmak önemlidir.

10. Pozitif Olmak

mutlu bir genç kız
Hayata pozitif bakmak vücudunuzu da daha sağlıklı bir hale dönüştüren daha uzun yaşamanın yollarından biridir.

2014 yılında yayımlanan bir çalışmaya göre, kendi hayatınızın amacını bulmak daha uzun yaşamanıza yardımcı olmaktadır. Hayatınızın amacını bulmanız, verimliliğinizi ve pozitifliğinizi artıracak ve bu arada stresinizi azaltarak kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak