Hayatı daha güzel ve yaşanabilir kılmak için en temel faktör sağlığınızı korumaktır. Sağlık, fiziksel, psikolojik ve sosyal olarak tam bir iyilik halinin sağlanmasıdır. Sağlıklı olduğunuzda günlük hayatınızdaki problemlerin çoğu ortadan kalkmış olur. Sağlığınızı korumak ve hatta geliştirmek için de sağlıklı beslenmek, mümkün olduğunca aktif olmak, kötü alışkanlıklardan ve stresten uzak durmak gibi temel gereksinimler vardır. Süregelen yaşamınızda bunları sağlayamıyorsanız bir yerden başlayarak hayatınızı iyileştirmeye çalışmalısınız. Hayatınızı iyileştirmeye fiziksel aktivitenizi artırarak başlayabilirsiniz. Asansör ve yürüyen merdiven kullanmak yerine merdivenlerden inip çıkarak işe koyulabilirsiniz. Merdiven çıkmak başlangıçta zor görüneceği için öncelikle inerek başlayabilirsiniz. Daha sonra bu aktiviteler günlük hayatınızın içerisinde spora biraz daha yer ayırarak devam edebilir. Kısa yürüyüşler ile devam edip bunu koşu yaparak ilerletebilirsiniz. Üstelik bu tamamen ücretsiz ve neredeyse istediğiniz her geniş alanda yapabileceğiniz bir aktivite. Hele bir de deniz kenarı ya da ormanda olursa değmeyin keyfinize! Üstelik koşu yapmaya başladığınızda yani haftada birkaç gününüzü ayırdığınızda beslenmenizi de buna paralel olarak düzenleyebilirsiniz. Vücudunuzu ve zihninizi daha dinç hissettiğiniz için de genel sağlığınız olumlu yönde değişecektir. Koşu sporu kalp sağlığına doğrudan etki ettiği için koşuya başlamadan önce bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Tamamen sağlıklı olsanız dahi koşu yaparken sınırlarınızı zorlamamanızı tavsiye ederiz.

Koşuya Başlamak İçin Neler Gerekli?

Koşu sporuna başlamak için öyle teçhizatlı aletlere ya da ekstra yük olacak ekipmanlara ihtiyacınız da yok. Evdeki spor kıyafetlerinizle ve spor ayakkabılarınızla yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta giydiğiniz spor kıyafetlerinin ve spor ayakkabılarının koşu esnasında sizi rahatsız ediyor olmaması. Koşu yapacağınız yere, havanın durumuna ve zemine göre kıyafet ve ayakkabı seçiminizi iyi yapmanız gerekiyor. Kıyafetlerinizin ve ayakkabılarınız hava alabiliyor olması koşu yaparken gereğinden fazla terlemenizi yani daha fazla su kaybetmenizi önler. Koşu yapacağınız zamanı planlarken de güneşin en az etkili olduğu saatleri tercih etmeniz su kaybını biraz daha azaltacak ve vücudunuzu çok fazla zorlamayacaktır.

Koşu Yaparken Su İhtiyacı ve Enerji Nasıl Karşılanmalı?

Koşarken kaybedilen suyun geri kazanılması çok önemlidir.

Koşarken yanınızda su bulundurmak kaybettiğiniz suyu yerine koyabilmeniz için önemlidir. Su içmek neden bu kadar önemli? Vücudunuzdaki bütün yapım ve yıkım olayları suyun varlığında gerçekleştiği için su yaşamımızın kaynağı olarak nitelendirilir. Vücudumuzun büyük bir kısmını oluşturan su miktarı azaldıkça yaşamsal aktivitelerimizi devam ettirmemiz zorlaşır. Yaşamak için yemek yemeye ihtiyacınız olduğu gibi koşacak enerjiyi sağlamanız için iyi beslenmeniz gerekiyor. Koşu yapmadan en az iki saat önce ana yemeğinizi yemiş olmanız gerekiyor. Bu süre daha az olursa koşu esnasında rahatsızlık yaratabilir. Koşunun 15 dakika öncesinde bir avuç kuru yemiş ve kuru meyve karışımı yiyebilirsiniz. Beslenme ile sporun ilişkisine biraz daha yakından bakmak için Beslenme ve Spor Ayrılmaz İkili Mi? yazısına göz atmanızı öneririz.

Koşu Sporunda Hedef Belirleme

Hayatın her alanında olduğu gibi koşu sporuna başlarken de öncelikle kendinize küçük hedefler koymalısınız. Mesafe ve süre olarak başlangıçta kendinizi zorlamamalı, zaman ilerledikçe hedeflerinizi yükseltmelisiniz. Burada önemli olan koşacağınız yeri, mesafeyi ve zamanı önceden belirlemeniz. Zaman içerisinde bedeninizi ve zihninizi koşuya adapte ettikten sonra kendinize yarı maraton ve maraton gibi hedefler bile belirleyebilirsiniz. Ancak koştuğunuz mesafeyi bir anda yükseltmek yerine günden güne az miktarlarda artırarak ilerlemelisiniz.

İyilik Peşinde Koş

koşu sonu

Koşu sporuna başlarken daha sağlıklı olma motivasyonu yeterli gelmiyorsa bununla birlikte iyilik peşinde de koşabilirsiniz. İyilik Peşinde Koş Platformu, Adım Adım‘ın da desteklediği sivil toplum kuruluşlarıyla bu kuruluşlara destek olmak amacıyla koşmak isteyen gönüllüleri bir araya getiren bir platformdur. Gönüllü koşucular destek olmak istedikleri sivil toplum kuruluşunu seçerek o kuruluşa bağış toplamak amacıyla belli yerlerde destek koşularına katılırlar. Siz de koşu için kendi motivasyonunuzu bir kuruma destek vermek için kullanabilirsiniz.