Fazla kilonuzla mücadele ediyorsanız ve diğer diyetlerle başarılı olamadıysanız, hedeflerinize, mutfak tercihlerinize ve kişisel mutluluğunuza dayanarak sizin için işe yarayacak bir zayıflama planı oluşturulması gerekir.

Çoğu diyetle ilgili temel sorun, en sevdiğiniz gıdaları yemeyi bırakmanızı ya da son derece katı kurallara uymanızı gerektirmesi, sağlıklı yaşamak için vermeniz gereken kilo hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştırmaktadır. Gerçekçi bir kilo kaybı için beslenme planı oluşturulması, bireysel bir yolculuktur.

Beslenme Günlüğü

Bir yemek günlüğü tutmak, aldığınız kaloriler hakkında dürüst davranmanızı ve günlük olarak neyi tükettiğinizi tam olarak bildiğinizden emin olmanızı sağlayacaktır. “Hile” yaptığınızda ve belirli bir yiyeceği fazla tükettiğiniz zaman bunu size gösterecek ve aynı zamanda günlük alım miktarınızda düzenlemeler yapmanızı kolaylaştıracaktır. Gün boyunca yediğiniz şeylerin doğru bir şekilde tutulmasını sağlayabilen birçok dijital uygulama da bulunmaktadır.

Kalori Kısıtlaması

Kadınlar için herhangi bir zayıflama planı yapmak için kilit nokta kalori eksikliği yaratmak olacaktır. Temel olarak, kilo vermek istiyorsanız, gün için tükettiğiniz besinlerin kalorisinden daha fazla kalori yakmanız gerekir. Günlük besin alımınızın 500-700 kalori daha az olması gerektiğinden, kadınlar için bir diyet planlanırken ortalama 1500 kalori önerilir (Bu ortalama bir değerdir, kalori ihtiyacı bireysel olarak hesaplanmalıdır.). Bu kuralın ardından haftada yaklaşık yarım ila 1 kilo kaybedebilirsiniz.

Protein Alımı: Protein vücutta kas oluşturmak için gereklidir. Vücutta ne kadar çok kas kütlesi olursa yağ yakma kapasitesi de o kadar artmaktadır. Bu nedenle günlük aldığınız enerjinin %15-20’si proteinlerden sağlanmalıdır.

Meyve Alımı: Daha fazla meyve tüketmek aldığınız vitamin, mineral, posa ve antioksidan miktarınızı artıracağı için kilo vermenize yardımcı olacaktır. Ancak bu miktarı abartmamak gerekir. Günlük 2-3 porsiyon meyve yemek bunun için yeterli olacaktır. Bu meyvelerin birçoğu aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenize de yardımcı olacaktır.

Atıştırmalıklar: Özellikle tatlı bir damak tadınız varsa ve kilo vermek istiyorsanız, doğru atıştırmalıkları bulmak kritik önem taşımaktadır. Patates cipsini atlayın ve kendi sağlıklı atıştırmalıklarınızı evde kendiniz hazırlayın. Çikolatayı özlediğinizde en az % 70 kakao oranına sahip çikolata yediğinizden emin olun; çünkü bu kakaonun da kilo vermeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

Yağ yakan gıdalar: Diyetinize, metabolizma hızını artıran ve vücuda doğal olarak daha fazla kalori yaktırıp bununla birlikte açlığı önleyen gıdalar ekleyin. Bunu sağlayan en iyi gıdalardan bazıları fıstık ezmesi, somon, çilek, yağsız protein kaynakları, kepekli tahıllar, kırmızı biber, yeşil çay ve mercimektir.

Size özel diyet planı oluşturmak için iletişime geçin: 0543 462 91 83