Meyveler vücudumuza birçok faydası olan harika besinlerdir. Kolesterol içermeyen meyveler, doğal şeker içermeleri ve lif deposu olmalarıyla da vücudumuz için oldukça etkilidir. Ayrıca diyetteyseniz sizler için mükemmel bir ara öğün olmaya adaydırlar. Yaz mevsimini dört gözle beklediğimiz bu soğuk havalarda gözlerinizi kapatıp tropikal meyvelerinizi yerken kumsalda olduğunuzu hayal etmeye hazır mısınız?

Ananas

Favorilerimden biri olan ananas, mineral ve C vitamini açısından oldukça zengin bir meyvedir. 1 dilim ananas 45 kcal olup lif ve kalsiyumdan da zengin bir meyvedir. Sindirimi kolaylaştıran ananas aynı zamanda vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmaya birebirdir. Kalp hastalıklarına karşı direnç sağlayan ananasın, cilde de oldukça iyi etkisi vardır. Diyet yapanlar için tatlı krizlerini bastırmaya yardımcı olan ananasın yağ yakımını hızlandırıcı etkisini de söylemeden geçmeyelim.

Kivi

Biraz tatlı biraz ekşi bir tada sahip olan kivi, içerisinde yüksek oranda lif bulundurur. Vücudumuz için zengin bir besin kaynağı olan kivi, C vitamini deposu olmasının yanı sıra A, E ve K vitaminleri ile kalsiyum, mineral, magnezyum, fosfor ve potasyum minerallerini içerir. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde, astım tedavisinde doktorlar tarafından önerilen kivi, sindirime yardımcı olması, kan şekerini düzenlemesi, göz sağlığına iyi gelmesi ve özellikle ergenlik çağındaki çocukların sivilce problemlerine iyi gelmesiyle de bilinir. Uyku kalitenizin artması için kivi yemenizi tavsiye etmemiz kulağınıza garip gelse de serotonin içerdiği için size kaliteli bir uyku sunar. Günde 1 adet kivi tüketimi ile sağlığınıza sağlık katabilirsiniz. 1 adet kivinin 50 kalori olduğunu unutmayın.

Nar

Pazardan alınca bir tane eve gelince bin tane olmasıyla bilinen her derde deva olan nar, sağlık ve güzellik sektöründe oldukça önerilen bir meyvedir. Cildi güzelleştirmesi ve kanserle savaşması herkes tarafından bilinen etkilerindendir. Peki, bilinmeyen etkileri nelerdir? Antioksidan bakımından oldukça zengindir. Dolayısıyla da hücrelerin yenilenmesine yardım etmede oldukça etkilidir. Bu nedenle kozmetik ürünlerinde de kullanılır. Öte yandan sindirim sistemini düzenler. Nar tanelerinin arasında bulunan beyaz kısım midemiz için oldukça faydalıdır. 1 tanesi 133 kalori olan nar, yağ üretimini yavaşlatmasıyla da son zamanlarda konuşulan zayıflama yöntemleri arasındadır.

Avokado

Son zamanlarda oldukça popüler olan avokado, diyetlerin vazgeçilmezi haline geldi. Metabolizmayı hızlandırması ve kandaki yağ seviyelerini kontrol etmesiyle, popülerliğinin çok da haksız bir kazanç olmadığını söyleyebiliriz. Avokado yüksek lif içerir ve iştahı keser, böylelikle kilo vermenize oldukça yardımcı olur. Omega- 3 içermesi ile kötü kolesterolü giderir. Bunun yanında Omega- 3 gözler ve beyin için de faydalıdır. Siz de sabah kahvaltılarınızda tostunuza veya diğer öğünlerde salatalarınıza ekleyebilirisiniz. 1 tanesinin 200 kalori olduğu avokadoyu miktarına dikkat ederek tüketebilirsiniz.

Mango

Asya kökenli tropikal meyvelerden olan mango, dünya mutfağında çok kullanılan bir meyvedir. Sos yapımında da oldukça kullanılan mango günümüzde diyet yapanlar için yoğurt ve yulafla birlikte de tüketilmektedir. 1 tanesi 87 kalori olan mango, günlük A ve C vitamini ihtiyacınızı karşılamanızda yardımcı olur. Kandaki şeker düzeyini dengelemesiyle birlikte içerdiği fenoller sayesinde kalp ve göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca potasyum bakımından da oldukça zengindir. Kansızlığı da iyi gelen mango düzenli olarak tüketildiğinde kırmızı kan hücre sayısını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Diyetlerde oldukça tercih edilen tropikal meyveleri hem zayıflamak için hem de vücudumuza olan diğer faydalarından yararlanmak için tüketebilir, canlandırıcı etkilerinden faydalanabilirsiniz!