Evet, fıstık ezmesi hem lezzetli hem de proteinden ve sağlıklı yağlar açısından zengin, besleyici bir gıdadır ancak tüketirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Fıstık ezmesinin faydaları

Fıstık ezmesi protein içeriği bakımından zengindir ve beslenmelerinde daha fazla protein ihtiyacı olan vejetaryenler ve vegan beslenenler için iyi bir protein kaynağıdır. Ayrıca kalp sağlığı için gerekli olan sağlıklı yağlar açısından da zengindir.

2 silme çorba kaşığı fıstık ezmesi, 8 grama kadar protein ve 2-3 gramlif içermektedir. Aynı zamanda B3 vitamini (niasin), demir, potasyum ve E vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral içerir.

Fıstık Ezmesi Sağlıklı Mı

Fıstık ezmesi, çocukların da severek tüketebileceği sağlıklı bir besindir.

En sağlıklı fıstık ezmesi sadece yer fıstığından elde edilendir. Bunun haricinde içine eklenen tuz, şeker ve yağlar besin profilini değiştirir. Örneğin, tuz eklenmiş bir fıstık ezmesi, 100-150 miligram sodyum içerebilirken tuzsuz bir versiyonu sodyum içermez. Özellikle aromalı çeşitlerinde şeker de eklenebilir ve içeriği her bir porsiyon için fazladan 7 gram/28 kaloriye kadar artmış olur.

Yapılan çalışmalarda yer fıstığı, fındık gibi kuru yemişler, kalp hastalığı, kanser ve erken ölüm riski ile ilişkilendirilmiştir. Araştırmalarda yer fıstığı ve yer fıstığı ezmesi tüketen kişilerin tip 2 diyabete yakalanma riskinde azalma görülmüştür. Bununla birlikte, 1986 ile 1996 yılları arasında 120.000’den fazla erkek ve kadını izleyen bir araştırma, yer fıstığı ve yer fıstığı ezmesi tüketiminin, bireyler arasında daha düşük ölüm oranları ile ilişkili olmasına rağmen fıstık ezmesinin koruyucu bir etkisi olmadığı bulunmuştur.

Fıstık Ezmesi Sağlıklı Mı

Fıstık ezmesi meyveler ile birlikte tüketilerek tatlı ihtiyacını karşılayabilir.

Araştırmacılar, “Geçmişte, fıstık ezmesinin trans yağ asitleri içerdiğini ve dolayısıyla fıstık ezmesinin bileşiminin yer fıstığından farklı olduğunu gösterdiğini, tuz ve trans yağ asitlerinin olumsuz sağlık etkilerinin fıstıkların koruyucu etkilerini engelleyebileceğini” belirtmiştir.

Aslında, 2001 Amerika Birleşik Devletleri Tarımsal Araştırma Servisi Bölümü (USDA: United States Department of Agriculture Research Service) raporunda fıstık ezmesinin araştırmacıların test ettiği 11 markanın herhangi birinde trans yağ içermediği tespit edildi. Bunların her ikisinde de büyük mağaza markaları ve “doğal markalar” vardı.

Fıstık Ezmesinin Zayıflamaya Etkisi Var Mı?

Houston Üniversitesi’nin obezite riski taşıyan 257 ortaokul öğrencisi ile yaptığı çalışmada çocuklara beslenme ve egzersiz önerileri sundukları bir program uygulanmıştır. 12 hafta boyunca uygulanan beslenme programlarının içerisinde ara öğün olarak fıstık ya da fıstık ezmesi yer almıştır. Bu ara öğünün tercih edilmesinin sebebi, fıstığın içerdiği yağ ile doygunluk hissi yaratmasıdır. 12 haftanın sonunda sadece egzersiz yapan öğrenciler ortalama 3 kg ağırlık kaybetmiş, egzersiz ile birlikte beslenme programı uygulayan ve ara öğünlerde fıstık veya fıstık ezmesi tüketen öğrenciler ise ortalama 7 kg ağırlık kaybetmiştir.

Miktarına dikkat ettiğiniz sürece diyette tüketebilirsiniz. Fıstık ezmesindeki kalorinin çoğunun yağdan geldiğini unutmamalısınız. Çoğunlukla içeriğindeki yağ asitleri kalp sağlığı açısından faydalı olan tekli doymamış ve çoklu doymamış olsa da yağ oranının fazla olması, fıstık ezmesini kalorili bir gıda yapıyor. 2 çorba kaşığı porsiyonda yaklaşık 200 kalori vardır, bu nedenle aldığınız kaloriyi dikkatlice takip ediyorsanız, tükettiğiniz miktarı azaltabilirsiniz. Alacağınız fıstık ezmesinin etiketini dikkatlice incelemelisiniz. Aromalı, kakao yağı ve şeker eklenmiş fıstık ezmesinden özellikle uzak durun. Şekersiz fıstık ezmesini evde kendiniz yapabilirsiniz. Evde yapılmış fıstık ezmesini, satın alacaksanız eğer, katkı maddesi içermeyenleri ya da en az içerenlerini tüketebilirsiniz.

Ev Yapımı Fıstık Ezmesi Tarifi

Kaynak