Hızlı yağ kaybı için en iyi yöntem, yaşam tarzı değişiklikleri, beslenmenin düzenlenmesi ve egzersiz alışkanlıklarının bir kombinasyonunu içerir. Önemli olan hedeflediğiniz miktarda yağ yakmanız için çok fazla yöntem olmasıdır. 

1. Uykunuzu İyi Alın

Yeterli düzeyde uyumak kilo verme başarınız için kritik önem taşır. Vücudunuz düzgün çalışabilmesi için her gece yeterince dinlenmeye ihtiyaç duyar ve metabolizmanız da buna göre düzenlenir. Gecelik 7-8 saat uyumak tavsiye edilen uyku miktarıdır ancak bu uyku süresinin de kesintisiz olduğundan emin olmalısınız.

2. Sigarayı Bırakın

Sigarayı bırakmak zor olabilir ancak yağ kaybını arttırmak istiyorsanız nikotin bağımlılığınızı ortadan kaldırmanız gerekir. Sigara içmek iştahınızı geçici olarak engelliyor olsa da vücuda uzun süreli inflamasyona neden olur ve yağ birikim miktarını arttırır; aynı zamanda vücuda kanserojen maddeler katarak oksidatif stres ve kronik hastalıkların ihtimalini arttırır.

3. Alkol Kullanımını Azaltın

Bira ve likör de dâhil olmak üzere alkollü içeceklerin çoğunda önemli miktarda kalori olduğu için, aşırı alkol alımı beraberinde kilo alımına da neden olabilir. Alkol tüketimi aynı zamanda karaciğerinizin yağlanmasına neden olur ve sindirim sisteminizin enerjiyi doğru bir şekilde kullanmasını önler ve daha fazla kilo almanızı sağlar.

4. Kendi Rutininizi Oluşturun

Yemeklerinizin her gün günün farklı zamanlarında yenmesi ve uyku düzeninizin aşırı dalgalandığı son derece dinamik bir hayat yaşarsanız, metabolizmanızın sürekli değişime ayak uydurması zor olacaktır. Kilo verme şansınızı arttırmak için bir yeme ve uyku programı oluşturmayı deneyin.

5. Teknolojik Cihaz Kullanımınızı Azaltın

Modern çağda teknoloji kullanımı, bizi tarihteki herhangi bir zamanın aksine durağan ve belli bir alanda tutuyor. Bu cihazlardan bir adım geri çekilmeniz ve kendinize daha fazla fiziksel aktivite zamanı yaratın ve bununla birlikte teknolojiden birkaç saat uzaklaşabildiğiniz zamanda zihinsel arınma da önemlidir. Yerleşik yaşam biçimleri obezite ile yakından bağlantılıdır.

6. Stresi Olabildiğince Azaltın

Stres hormonlarının yüksek seviyeleri vücuda inflamasyona yol açar ve böylece kilo artışına katkıda bulunur.

7. Egzersiz Yapın

Yağ yakmanın en iyi yollarından bazıları, düzenli egzersiz hedefleri belirlemek, yüzmek, kuvvet antrenmanı yapmak, bisiklet sürmek, asansöre yerine merdiveni kullanmak, yoga yapmak gibi çeşitli şekillerde aktif olmayı içerir.

  • Kuvvet Antrenmanı

Birçok kişi, kardiyonun yağ kaybı için en iyi seçenek olduğunu düşünüyor, ancak güç antrenmanı kas kütlenizi önemli ölçüde artıracaktır bu da daha fazla kalori ve yağ yakmanızı sağlayacaktır. Kas kütlenizin artması aynı zamanda metabolizma hızınızı artırır.

  • Yoga

Yoga, karın bölgeniz ve az kullanılan kas grupları için yalnızca çok ince bir egzersiz değil aynı zamanda stres seviyenizi düşürmek ve metabolizmanızı hızlandırmak için psikolojik bir stratejidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar yoganın etkili bir yağ kaybı stratejisi olduğunu göstermiştir.

  • Yüzme

Eğer yağ oranınız fazlaysa, koşu veya koşu gibi yüksek etkili egzersizler acı verici veya rahatsız edici olabilir. Yüzme, kendinizi zorlamadan kalori yakmak için mükemmel bir yoldur. Suyun ekstra kuvveti ile diğer egzersizlerin zorlayıcı nitelikleri olmaksızın kalp atış hızınızı arttırmanıza yardımcı olur. Haftada birkaç kez otuz dakika boyunca yüzmek yağ kaybı hedeflerinizde harikalar yaratabilir.

  • Bisiklet

Birkaç kiloyu daha hızlı vermeye çalışıyorsanız, araba kullanmak ya da toplu taşıma araçlarını kullanmak yerine bisiklet sürmeyi deneyin. Bu gerçekçi bir olasılık değilse, haftada bir bisiklet kullanmayı deneyin ve ardından sıklığı artırın.

  • Merdivenleri Kullan

Asansörler ve yürüyen merdivenler daha cazip görünebilir ancak merdiven inip çıkmak, düşünmeden daha fazla kalori yakmak için basit ve pasif bir yoldur. Günlük ekstra 10-15 adım merdiven inip çıkmak yağ yakmanıza etki eder.

  • Egzersiz için Hedef Belirleyin

Kendinize haftalık ve aylık kilo kaybı hedefi koyarsanız, “bu sene daha fazla çalışmak” gibi belirsiz bir taahhüt yerine, gerçekçi hedefinizi uygulama ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır.  Eğer yağ yakma konusunda başarılı olmazsanız, belirlediğiniz hedeflerden kendinizi sorumlu tutmanız gerekir.

Kaynak