Dünya’da her mevsim tüketilen, Türkiye’de ise sonbahar ve kış aylarında neredeyse hiç tüketilmeyen dondurma, yazın yaklaşmasıyla en gözde tatlı olarak yerini almaya başladı. Havaların ısınmasıyla ferahlatıcı etkisi nedeniyle daha çok tercih edilen, tatlı isteğinizi karşılamak için tüketebileceğiniz hafif bir tatlı alternatifidir. Şerbetli ve yağlı tatlılara nazaran daha masumdur ve besin değeri yüksektir.

Dondurmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Özellikle çocuklar tarafından çok daha fazla sevilen dondurma, protein ve kalsiyum kaynağıdır. Bu da onların büyüme ve gelişmelerine katkı sağlar. İçeriğindeki vitamin ve minerallerden zengin olması nedeniyle sağlıklı bir tatlı alternatifidir. Dondurma bir sütlü tatlıdır ve sütün içerdiği besin maddelerini sütten daha yoğun bir şekilde barındırır. Dondurmada; A, B, C, D, E vitaminleri ile kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir, çinko elementleri bulunur. Bu vitamin ve minerallerin vücudumuzdaki birçok fonksiyonda görevleri vardır. Örneğin A vitamini cilt ve göz sağlığımızı korumamıza katkı sağlar ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Süt ve taze sütten yapılan dondurmalar A vitamini kaynağıdır. Dondurmada bulunan B2 ve B12 vitaminleri metabolizmamızda görev alırlar.

Dondurma, C vitamini açısından çok zengin değildir ancak C vitamini içeren çilek, kivi gibi meyvelerle birlikte tüketildiğinde C vitamini açısından dondurmanın yararlılığı artar. E vitamini antioksidan bir vitamindir ve vücutta zarar görmüş hücreleri onarır. Dondurma kemik sağlığı açısında yazın tüketildiğinde vücuda daha fazla fayda sağlar. Çünkü tenimize temas eden güneş ışınları vücudumuzdaki D vitaminini aktive eder ve D vitamini kalsiyum emilimini artırır. D vitamini ve kalsiyum birleştiğinde kemik ve dişlerimiz daha sağlıklı olur.

Dondurma Hastalığa Neden Olur Mu?

Ülkemizde dondurmanın kış aylarında pek tüketilmemesinin ve yazında temkinli yaklaşılmasının nedeni “hastalığa neden olduğu” düşüncesidir. Aslında ne dondurma ne de dondurmanın soğukluğu bizleri hasta eder. Hastalığa neden olan hijyenik koşullar sağlanmadan yapılmış ya da uygun sıcaklık derecelerinde saklanmamış dondurmanın içeriğindeki bakterilerdir. Bu nedenle güvenmediğiniz yerlerden dondurma almamaya özen göstermelisiniz.

Diyet Yaparken Dondurma Yenir Mi?

Diyet yaparken de tüketebileceğiniz besinler arasında yer almaktadır. Vitamin ve mineral açısından zengin bir besin olan dondurmayı tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat ettiğiniz sürece bir sorun teşkil etmez. 2 top dondurma 1 porsiyondur (100 ml). Enerji içeriği fazla sos ve krema içerenler yerine, taze sütten yapılmış hafif dondurmaları deneyin. Paketli dondurmaları tüketirken de içeriğini mutlaka okuyun.