Erkek Persentil Tablosu Nedir?

Boy-kilo çizelgesi olarak da adlandırılan persentil tablosu kızlar ve erkeklerde ayrı olarak değerlendirilmektedir. Her ülkenin kendine ait bir persentil tablosu vardır. Türkiye’deki çocuklar için oluşturulmuş persentil tablosu Olcay Neyzi öncülüğünde hazırlanmıştır.

Erkek Persentil Tablosu Ne İçin Kullanılır?

Erkek persentil (büyüme eğrisi) tablosu; 0-18 yaş aralığındaki erkek bebeklerin ve çocukların, yaşlarına göre boy uzunluklarının ve kilolarının normal bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini değerlendirmek için kullanılır. 50 persentil, yaşına göre Türkiye’deki bebeklerin ve çocukların ortalama değerini ifade ederken 3 persentil en alt sınır, 90 persentil ise en üst sınırı ifade etmektedir.

Yaş 3102550759097
DoğumTartı (kg)2.582.853.133.433.7344.27
Boy (cm)45.947.248.55051.552.954.2
BÇ (cm)32.333.23434.935.936.737.5
3 AyTartı (kg)4.755.265.796.386.997.548.1
Boy (cm)56.257.859.561.363.264.866.4
BÇ (cm)38.539.340.241.14242.843.7
6 Ay
Tartı (kg)6.216.797.418.128.859.5410.25
Boy (cm)62.864.566.268.869.971.673.2
BÇ (cm)41.342.243.1444545.946.7
9 AyTartı (kg)7.277.878.519.2610.0610.8111.58
Boy (cm)67.469.170.972.874.776.478.1
BÇ (cm)43.14444.945.846.847.748.6
12 AyTartı (kg)7.968.619.3210.1611.0511.9212.82
Boy (cm)70.872.774.776.979.181.183
BÇ (cm)44.345.246.147.14848.949.8
15 AyTartı (kg)8.619.2810.0110.8911.8312.7513.72
Boy (cm)73.875.877.980.282.584.586.6
BÇ (cm)4545.946.847.848.849.750.6
18 AyTartı (kg)9.139.8210.5811.4912.48.13.4614.49
Boy (cm)76.478.580.783.185.587.789.8
BÇ (cm)45.646.547.448.449.450.351.2
24 AyTartı (kg)10.1210.8511.6612.6613.7614.8616.05
Boy (cm)8183.385.688.290.893.295.5
BÇ (cm)46.447.348.349.350.351.252.1
30 AyTartı (kg)11.0611.8412.7113.815.0416.2917.69
Boy (cm)85.387.69092.695.397.6100
BÇ (cm)46.947.848.849.850.851.852.7
36 AyTartı (kg)11.8112.6513.6114.8316.2417.7119.39
Boy (cm)89.391.794.196.899.4101.8104.2
BÇ (cm)47.148495051.15252.9
3.5 YaşTartı (kg)12.613.514.615.917.418.920.6
Boy (cm)92.895.297.7100.5103.2105.7108.2
4 YaşTartı (kg)13.314.315.416.818.520.122
Boy (cm)9698.6101.1104106.9109.5112
4.5 YaşTartı (kg)141516.217.719.521.323.3
Boy (cm)99101.7104.3107.3110.3113115.6
5 YaşTartı (kg)14.715.81718.620.522.424.6
Boy (cm)101.8104.5107.3110.4113.5116.2119
5.5 YaşTartı (kg)15.416.517.919.621.623.626
Boy (cm)104.5107.3110.1113.3116.4119.3122.1
6 YaşTartı (kg)16.217.418.920.722.825.127.7
Boy (cm)107.1110112.9116.1119.3122.2125.1
7 Yaş
Tartı (kg)18.119.521.123.225.828.531.6
Boy (cm)112.1115.1118.2121.5124.9128131
8 YaşTartı (kg)19.921.523.425.928.932.236.1
Boy (cm)116.9120123.3126.9130.5133.7136.9
9 YaşTartı (kg)21.723.625.828.832.436.441.3
Boy (cm)121.6124.9128.3132.1135.9139.3142.7
10 YaşTartı (kg)23.625.9128.632.236.741.647.8
Boy (cm)126.4130133.6137.6141.6145.2148.7
11 YaşTartı (kg)26.629.633.137.843.65057.8
Boy (cm)113.7135.5139.4143.8148.1152155.9
12 YaşTartı (kg)29.933.838.444.351.358.767.1
Boy (cm)137141.3145.7150.6155.4159.8164.1
13 YaşTartı (kg)33.43843.249.857.364.973.3
Boy (cm)142.8147.6152.4157.7163.1167.9172.6
14 YaşTartı (kg)39.14449.456.263.971.680.1
Boy (cm)150.3155159.7164.9170.1174.8179.5
15 YaşTartı (kg)45.350.155.462.169.777.485.9
Boy (cm)156.9161.2165.5170.3175.1179.4183.7
16 YaşTartı (kg)49.954.559.766.273.681.289.6
Boy (cm)160.9164.9168.9173.4177.9181.9185.9
17 YaşTartı (kg)53.257.862.869.276.58492.4
Boy (cm)163166.8170.7175179.3183.2187.1
18 YaşTartı (kg)56.160.565.571.87986.494.7
Boy (cm)164.5168.2172176.2180.4184.2187.9

Kız persentil tablosu için tıklayınız.

Kaynak