Kandaki kolesterol seviyesi beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Beslenme tarzınızı iyileştirerek kötü kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz. Kolesterol hakkında daha fazla bilgi almak için “Kolesterol Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Aşağıdaki 4 yolu izleyerek kolesterol seviyenizi ideal değerlerine getirebilirsiniz:

1. Doymamış yağ tüketiminizi artırıp doymuş yağlardan ve trans yağlardan kaçının.

Masanın üzerinde duran yağlı besinler
Kalp dostu bitkisel yağlar ve balık yağı

Bitkisel yağların çoğu kalp için sağlıklı olan doymamış yağlardan oluşur. Balık, fındık ve badem gibi kuru yemişler ile Hindistan cevizi ve avokado gibi besinler doymamış yağ kaynaklarıdır. Aynı zamanda, birçok et ve süt ürünlerinde bulunan doymuş yağ miktarı yüksek gıdaların alımını sınırlandırın ve trans yağlardan kesinlikle uzak durun. Bunlara “kısmen hidrojene bitkisel yağlar” yani margarinler ile yapılan gıdalar da dahildir.

2.Çözünür posa içeren besinleri daha fazla tüketin.

Kalp şekli verilmiş yulaf ezmesi
Yulaf ezmesi tüketmek kolesterolü düşürmenin en iyi yollarından biridir.

Yulaf ezmesi, sebze ve meyvelerde bulunan çözünür posa tüketiminizi artırın. Çözünür posa, sağlıklı bir diyetin parçası olarak yenildiğinde kan kolesterol düzeylerini düşürür.

3.Diyetinize bitki sterolleri ve stanolleri ekleyin.

Çeşit çeşit ve rengarenk sebzeler
Kolesterolü düşürmenin en etkili yollarında biri de bol miktarda sebze ve miktarına dikkat ederek meyve tüketmektir.

Sebze ve meyvelerin içerisinde bulunan bu maddeler kolesterol benzeri bileşiklerdir. Bu bileşiklerden zengin besinleri tükettiğinizde, vücudunuzun emebileceği kolestrol miktarını sınırlamaya yardımcı olurlar.

4.Size en uygun beslenme programını oluşturmak için gerçek bir diyetisyene danışın.

Masanın üzerinde meyveler ve diyet yazan bir kadın diyetisyen
Kendinize uygun bir beslenme programı hazırlanması için bir diyetisyene başvurabilirsiniz.

Çevrenizde diyet yapan biri uyguladığı diyetin kolesterol seviyelerini düşürdüğünü söylediğinde aynı diyeti kendinizde uygulamayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu yaptığınızda aynı faydayı kendinizde görme ihtimaliniz yoktur. Bunun nedeni genetik ve fizyolojik farklılıklarla birlikte yaşam tarzıdır. Kolesterol kontrolü için tek bir diyet yoktur. Sizin için uygun olanı bulmak için farklı yaklaşımlar denemeniz gerekebilir.

Kaynak