Fiziksel ve ruhsal sağlığı pozitif yönde etkileyen yoga aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır. Her yönden sağlığı olumlu etkileyen birçok yoga pozu olmasına rağmen kilo vermek için en etkili olan zayıflamaya yardımcı yoga pozları bu yazıda bulabilirsiniz. Yoganın fiziksel ve ruhsal etkilerini görmek ve aynı zamanda kilo vermenize de yardımcı olmasını istiyorsanız düzenli olarak yoga yapmalısınız.

Kilo vermek, dünyanın her yerinden milyonlarca kişinin her gün konuştuğu, araştırdığı ve kendine en uygun yöntemi aradığı bir konudur. Bu konu hakkında internet üzerinden birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu bilgilerin ne kadar güvenli, etkili ve sağlıklı olduğu konusu ise büyük bir soru işaretidir. Pek çok kişi bu yöntemleri kullanarak hızlı bir şekilde kilo vermeye çalışır ancak bunun sonucunda yeme bozuklukları, kas ve su kaybı, vitamin-mineral yetersizlikleri gibi birçok olumsuz etki görülebilir. Kilo verme konusunda kararlıysanız sağlıklı beslenerek ve fiziksel aktivitenizi artırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün. Fiziksel aktivitenizi artırmak için yoga yapmaya karar verdiyseniz hem bedensel hem de ruhsal ve zihinsel sağlığınızı geliştirebilirsiniz. Kilo vermek için yoga, yararlanılacak en iyi yöntemlerden bir tanesidir.

Yüzmek, koşmak ya da bisiklet sürmek gibi aerobik bir egzersiz olan yoga kilo kaybına yardımcı olan temel bir fiziksel aktivitedir. En az bu durum kadar önemli olan ise yoga esnasında açık bir zihin ile huzur içinde, metabolizmayı dengeleyerek düzenli solunumun sağlanmasıdır.

Zayıflamaya Yardımcı Yoga Pozları Hangileri?

Zihinsel ve fiziksel olarak çok değerli bir egzersiz olan yoganın zayıflamaya daha çok katkı sağladığı özel pozları vardır. Kan akışını ve metabolizmayı, kilo kaybı için etkileyen yoga pozlarından bir kaçını inceleyelim.

Ardha Chandraasana

Ardha Chandraasana pozu özellikler karın ve bel çevresindeki kasları çalıştırmakla beraber kalça ve bacak kaslarını çalıştırmak için de etkili bir yoga duruşudur. Fazla kilolu kişilerde genellikle yağların toplandığı bu bölgelerden incelme sağlamak için yoga rutinine eklenmesi gereken bir pozdur. Bu duruş, ayaktayken, nefes alıp, elleri başın üzerinde gözyüzüne doğru uzatarak gerçekleştirebilirsiniz. Nefes verirken yavaşça bir yana doğru eğilip sonra tekrar aynı duruşa geçin. Diğer taraf için de aynı hareketi tekrar edin. Kaslarınızdaki uzama hissini uyluk kemiklerinizden el parmaklarınızın ucuna kadar hissetmelisiniz. Bu hareket kilo vermeye ve sıkılaşmaya etki etmektedir.

 

Utkatasana

Utkatasana pozu aynı zamanda sandalye pozu olarak da isimlendirilir. Yoğun bir konsantrasyon, zihin gücü ve odaklanma gerektirir. Düzenli yoga yaptığınızda daha dengeli ve güçlü hale geldiğiniz için pozda daha uzun süre kalabileceksiniz. Özellikle göbekteki yağları eriterek karnı düzleştirmek ve basenlerdeki yağlanmayı gidererek kalçalarınızı sıkılaştırmak için uygulanması gerekir. Bu poz, ellerin başın üzerinde yükseltilmesi ve dizlerin yere paralel hale gelinceye kadar bükülmesi ile uygulanır. Ayrıca, vücut öne doğru eğilerek mümkün olduğunca uzun süre dengede durulması gerekir.

 

Vrksasana

Vrksasana duruşu, ağaç pozu olarak da bilinir. Karın kasları, kollar ve basenler için en iyi duruşlardan biridir. Bu duruş için tek ayağınızın üstünde durup diğer ayağınızı bacağınızın iç tarafına doğru yükselterek yapabilirsiniz. Sonrasında kollarınızı yukarı doğru uzatarak ellerinizi bir araya getirip duruşu tamamlayabilirsiniz. Denge ile ilgili problemleriniz varsa bu poz sizin için çok zor olabilir. İlk denemelerinizde topuğunuzu en yukarıya kaldırmamaya çalışın, nefes alış verişinize ve dengede durabilmeye odaklanın. Dengenizi sağladıkça ayak yüksekliğinizi  arttırabilirsiniz.

 

Surya Namaskar

Surya Namaskar pozu kilo kaybı için en etkili yoga duruş dizisi olabilir. Farklı pozlar peş peşe ilerleyerek ileri-geri esneme ile düzenli bir şekilde devam eder. Dolaşımını uyarır ve solunumun düzenlenmesine yardım eder. Surya Namaskar poz dizisi dikkatli bir şekilde uygulanmalı ya da bir yoga hocası eşliğinde dikkatli bir şekilde yürütülmelidir.