Kar-zarar ilişkisini göz önünde bulundurarak ve miktarına dikkat ederek tükettiğimiz her şeyin faydasını görürüz. Bitter çikolata da bu besinlerden bir tanesi. Bitter çikolatayı tüketirken dikkat etmemiz gereken şeylerden biri miktarı olurken bir diğeri de kakao oranının %70’ten fazla olması. Üstelik her gün bir parça tüketmemiz için 9 nedenimiz de var:

1. Bitter çikolata bizi mutlu eder!

İnsana mutluluk ve canlılık hissi veren serotonin adlı nörotransmitter maddenin üretimini sağlayan triptofan amino asidini içerir.

2. Uzun süre tok kalmamızı sağlayan lif içeriği yüksektir.

%70-85 oranında kakao içeren 100 gramlık bir çikolata 11 gram çözülebilir lif içerir. Çözülebilir lif uzun süre tok kalmamızı ve sindirim sistemimizin düzenli çalışmasını sağlarken kötü kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır.

 3. Beyin kapasitesini artırır.

Düzenli olarak bitter çikolata tüketmek zeka gelişimine katkı sağlar ve demans oluşumunun önüne geçilmesine yardımcıdır. Demans, bunama olarak da adlandırılan beyin hücrelerinin hasarına ya da kaybına neden olan hastalıkların belirtileridir. Uzun süreli yapılan araştırmalar sonucunda, sık sık bitter çikolata tüketimine sahip kişilerin beyin güç testlerinde daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir.

4. Kalbinizi korur!

Düzenli olarak bitter çikolata tüketmek kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Bu konu hakkında yapılan bir çalışma gösteriyor ki haftada 5-6 kez tüketenlerin kalp hastalıklarına yakalanma riski %57 oranında azalmaktadır.

Çikolata parçalarından kalp şekli

5. Daha mutlu bebeklere sahip olmanızı sağlar.

Hamilelik sürecinde daha çok bitter çikolata tüketen anneler daha mutlu ve daha az ağlayan bebeklere sahip olmaktadır.

6. Güçlü antioksidanlar olan flavonoidleri içerir.

Flavonoidler bitkisel kökenli ve çok güçlü antioksidanlardır. Kakao da flovonoidler açısından zengindir. Bu antioksidanlar kan basıncının ve kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcıdır ve kalp-damar sağlığını korur.

7. Cildinizi korur.

İçeriğinde bulunan antioksidanlar, fenoller ve kateşinler sayesinde cildinizi güneşin zararlı etkilerinden korur.

8. Doğal bir stres gidericidir.

Bitter çikolata stres hormonlarını baskılayıcı özellik göstermektedir. Bu nedenle özellikle yoğun stres altında olduğunuz dönemlerde sıkça tüketmeniz stresle baş etmenizde yardımcı olacaktır.

9. Çocuklarla paylaşmak zorunda değilsiniz!

Çocuklar genellikle bitter çikolatanın tadını sevmezler ve bu sayede siz de kendiniz için aldığınız çikolatanızı onlarla paylaşmak zorunda kalmazsınız.

Kaynak