Çocuk obezitesi gün geçtikçe daha büyük bir problem haline geliyor. Çocuklar yalnızca kilo almıyor, aynı zamanda buna bağlı sağlık problemleri ile de karşı karşıya kalıyorlar. Anne-baba olarak çocuklarınızın yeme alışkanlıklarını belirleyebiliyor musunuz? Çocuklukta obezite, yeme bozuklukları ve beden algısı sorunları söz konusu olduğunda ailelere yönelik çok fazla suçlama var. Fakat çocukların sağlıklı bir şekilde yemek yemelerine ve büyümelerine yardımcı olacak çalışmalar hakkında ne kadar bilginiz var?

Michigan Üniversitesi’nde pediatri profesörü olan Dr. Julie Lumeng, “Obez bir çocuğun ebeveyni olduğunuzda toplum tarafından muazzam bir damgalanma var” dedi. “Herkes ebeveyne bakıyor ve şöyle düşünüyor: Bu ebeveynler yetersiz. Çocuklarını umursamıyorlar. Neden sadece çocuğun daha az yemesini ve egzersiz yapmasını sağlayamıyorlar? ”

Burada yetişkinlerin, çocuklarının beslenmesinde neleri kontrol edebileceği, çocukların ebeveynleriyle yaşayacakları tartışma ortamının oluşması, bütün aile için sağlıklı kuralların koyulabileceği ve uygulanabileceği ya da kahvaltılık gevrek kutularının arkasındaki besin bilgilerinin okunabileceği konusunda varsayımlar var.

Obezite uzmanları hepimizin “obezojenik” bir ortam olarak adlandırdıkları bir ortamda yaşadığımızı ve çoğunlukla hızlıca hazırlanan yiyeceklerin, evde hazırlanan yiyeceklerden daha ucuz olandukları için tercih edildiğini söylerler. Ekranlar, işlenmiş yiyeceklerin reklamını yaparken bile diğer toplumsal faktörleri vurgulayacak sosyal yardım promosyonlarıyla sağlıklı yiyecekleri almamızı engelliyor. Herkesi hazır gıda ve içecekleri tüketmeye teşvik ediyor. Fakat bazı çocukların neden aşırı yemek yedikleri ve fazla kilolu oldukları gerçekten belirlenemiyor. Bazıları ise sorunun aileden kaynaklandığını düşünüyor.

Doğum ve Bebeklik

Sezaryen doğum yerine normal doğumun tercih edilmesi bebeğin, doğum kanalından geçerken doğru bakterileri vücuduna alması ve daha sağlıklı bir mikrobiyota oluşturabilmesi için en sağlıklı yöntemdir. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü alması ve 2 yaşına kadar anne sütünün kesilmemesi de çocukluk ve yetişkinlikte obeziteyi önleme açısından alınabilecek en doğru kararlardır.

Dr. Lumeng, doktorların ebeveynlere “Modern bilimin, obeziteye neden olan faktörleri gerçekten tam olarak anlatamadığını” kabul etmelerini önerdi. Başarılı bir şekilde kilo verenlerin birçoğu bir yıl içinde verdikleri kiloları geri alıyor. “Yetişkinler bile sağlıklı beslenme konusunda zorlanırken neden ebeveynlerin çocukları için bunu yapmasını bekliyoruz?”

Ebeveynlerden yalnızca birinin obez olması çocukların obez olma ihtimalini %40 oranında etkilerken ikisinin de obez olması %80 oranında etkiliyor. Hem ebeveynler hem de çocuklar aşırı kilolu olduğunda, bu durumun genetik yatkınlığın kanıtı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu genetik yatkınlık, yağ depolamaya meyilli olma, fazla iştahlı olma ve egzersize karşı eğilimler olarak görülebilir. Kimse biyolojinin bir kader ve herkes için basit olması gerektiğini söylemiyor, ancak bazı çocuklarla uygulanması kolay olan sağlıklı beslenme stratejilerinin diğerleri ile daha zor olduğu açık.

Çocuk Obezitesi Nasıl Önlenir?

Bu yüzden evet, tüm çocuklar için obezite riski ne olursa olsun, beslenme konusunda iyi ebeveyn kararları gerçekten önemlidir: Bebekleri fazla beslememek, abur cubur ve şekerli içecekleri evden uzak tutmak, çocukların ekranın önünde yemek yemesine izin vermemek ve bunlarla birlikte çocukların meyve ve sebzelerin her çeşidinin yemeye teşvik etmek önemlidir. Ancak ebevenyleri yargılamadan önce, fazla iştahlı olan bir çocuğa sürekli “hayır” demenin ya da yeşil bir şey yemeyi reddeden çocuğu “daha fazla sebze ile beslemenin” hiç de basit olmadığının farkında olunması gerekir.

Ebeveynlerin çoğu aile hayatının günlük mücadeleleri ile elinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Çok azı, çocukların beslenmesi konusunda olmasını istediğimiz mükemmel modellerdir ve bazı çocuklar bu konuda gerçekten daha zor ve daha sıkıntılıdır.

Kaynak