Meyveler ve sebzeler mevsiminde tüketildiklerinde içindeki vitamin, mineral ve diğer mikro besin öğeleri kapasitesi en yüksek halinde vücuda alınır. Aynı zamanda mevsiminde tüketilen meyveler, o dönem ihtiyacınız olan neredeyse tüm besin öğelerini içerir. Kış mevsiminde, insanlar sağlıklı kalmak için ne tür meyveler yemeleri gerektiğine karar vermekte zorlanabilirler. Kış aylarında sağlığımızı korumak için lif, potasyum, antioksidan vitaminler ile zenginleştirilmiş süper meyveleri tüketmek gereklidir. Meyvelerin içerdiği lif kalp-damar hastalıklarından korunmamızı sağlıyor. Potasyum ise kış mevsiminde kan basıncını dengeler. Vitaminden zengin meyveler, serbest radikallerin kansere neden olmasını engeller, cildinizi nemlendirir ve hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur. Kış mevsiminde tüketmeniz gereken vitamin, mineral ve lif açısından zengin 5 süper meyveyi sizin için sıraladık!

1) Portakal

Portakallar
Portakal, bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini içeriği bakımından zengin bir kış meyvesidir.

Narenciye ailesine ait en çok yetiştirilen meyvelerden biridir. Portakal, C vitamini, B vitaminleri ve beta-karoten açısından doğal olarak zengin ve tatlı, lezzetli bir meyvedir. Bir orta boy portakal, yüzde 100’den fazla C vitamini içerir, bu da cildinizi nemlendirir, serbest radikallerin kansere neden olmasını engeller. Portakallardaki flavonoidler ve beta karoten, gözlerde görme kaybına neden olan maküler dejenerasyona engel olur. Kış aylarında Taze portakal suyu içmek bağışıklık sistemini artırmanın bir başka harika yoludur. Ancak portakal suyu içerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta 1 bardak portakal suyu içerisine kaç tane portakal sıkılmış olduğu.

2) Muz

muzlar
Muz, potasyum açısından zengin olması nedeniyle kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.

Tropikal bölgelerde en çok yetiştirilen meyve olmakla birlikte elma ve portakaldan daha fazla tüketilir. Muz, en iyi potasyum kaynaklarından biridir ve potasyum kalp krizi riskini yüzde 40’a kadar düşürüyor. Muz, vitamin, mineral ve diğer faydalı besin maddeleri ile doludur. Bu süper meyve, midede koruyucu bir bariyer yaratarak hidroklorik asitin mideye zarar vermesini ve böylece ülser oluşmasını önler.

3) Nar

Nar
Nar, antioksidan oranı yüksek bir kış meyvesidir.

Nar meyvesinin tatlı ve yenilebilir tohumları; vitamin, mineral, polifenoller ve flavonoidler gibi antioksidanlarla doludur. Nar içerisindeki lif içeriği, C vitamini, E ve A, pek çok sağlık yararı sağlar. Narın içeriğindeki polifenoller kolon kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve göğüs kanserinin önlenmesinde mükemmel bir kaynaktır. Bu süper meyve yüksek kan basıncını düşürür ve kan damarlarını lif ve punikajin bileşikleri ile korur.

4) Elma

Elmalar
Elma, içerdiği lifler sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlar.

Sulu, keyifli ve tatlı elmalar sağlıklı özellikleri ile süper meyveler olarak kabul edilir. Eski bir atasözü olan “Günde bir elma, doktor uzaklaştırır.” birçok çalışma ve araştırmalarla doğrulanmıştır. Elmadaki çözünebilir lif, kötü kolesterolü düşürür ve kalbinizi güçlendirir. Elmayı ısırıp çiğnediğinizde, doğal diş macunu gibi etki göstererek dişlerdeki bakterileri giderir. Elma içindeki C vitamini, cildin nemlendirilmesinde hayati bir rol oynamaktadır.

5) Ayva

Ayvalar
Ayva, lif içeriği bakımından zengin bir kış meyvesidir.

Kış sezonunda yenilen bir başka süper meyve. Ayva; elma, armut ve ananastan çok daha fazla sağlıklı maddeler içerir ve içindeki fenolik bileşikler sayesinde grip tedavisinde etkili bir seçenektir. Ayva, cildi canlandıran C vitaminini elmadan daha fazla içerir. Bu lezzetli ve tatlı meyve, grip ve diğer hastalıkların tedavisinde modern bitki olarak düşünülmelidir.

Kaynak