Pirinç sağlıklı mı sorusunun cevabı seçtiğiniz pirincin türüne bağlı olarak değişir. Beyaz pirinç, beslenme açısından daha sağlıksız olarak düşünülür, çünkü kepek ve germası, öğütme işlemi sırasında B vitaminleri, demir ve lifi ayrılır. Beyaz pirinç, genellikle demir ve B vitaminleri ile zenginleştirilmiş olmasına rağmen, lif eklenmez.

Kahverengi pirinç, beyaz pirinçle neredeyse aynıdır ancak kahverengi pirinç “tam tahıl”dır, çünkü yalnızca dış kabuğu çıkarılır. Kahverengi pirinç kepek kısmını koruduğu için, antioksidanlar, E vitamini ve lif için daha iyi bir kaynaktır.

Aslında, bir fincan pişirilmiş orta taneli kahverengi pirinç 3,5 gram lif içerir. Ancak aynı miktarda beyaz pirinç 1 gramdan daha az lif içeriğine sahiptir.

Kahverengi pirinç sağlıklı mı?

Araştırmalar, kahverengi pirinçte olan ancak beyaz pirinçte olmayan subaleurone tabakası olarak bilinen, tahılın bir bölümünün yüksek tansiyon ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Binlerce erkek ve kadının katıldığı büyük bir çalışma, beyaz pirinç yerine kahverengi pirincin tüketilmesinin tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini de ortaya koydu. Bunlarla birlikte kahverengi pirincin tam tahıllı pirinçle eş anlamlı olduğu düşünülmemelidir. Teknik olarak tam tahıllı pirinç, Whole Grains Council’e göre pirincin çeşitliliğine bağlı olarak birçok farklı renkte olabilir.

Farklı renklerdeki pirinç türleri
Farklı renklerdeki pirinç türleri

Yabani pirinç nedir?

İlginçtir ki, yabani pirinç bir su otunun tohumudur. Kahverengi pirinçten biraz daha fazla proteine ​​sahiptir ve çalışmalar yabani pirincin, kendine özgü antioksidanlara ve kolesterol düşürücü özelliklere sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Kahverengi pirinç ve yabani pirinç, beyaz pirinçten besleyici olarak üstün olmasına rağmen, sodyumda yüksek olabilir. Örneğin, Near East Whole Grain Blends (Yakın Doğu Tüm Tahıl Karışımları) kahverengi pirinç pilavının bir tabağı 600 miligram sodyum içermektedir.

Kaynak