Medyada, reklamlarda, arkadaş konuşmalarında bahsedilen, şok diyetler olarak adlandırılan ve üç beş gün ya da bir haftada kilo verdirdiğini iddia eden bu yöntemler hem sizi aç bırakır hem de sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi engeller. Ayrıca kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hissedersiniz, bunlarla birlikte baş ağrıları da gözlenebilir.  Şok diyetler kalori içeriği çok düşük, besin öğeleri bakımından yetersiz ve besin örüntüsü dengesiz diyetlerdir. Yetersiz ve dengesiz beslenmeniz özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında hastalıklara yakalanma riskinizi de artırır.

Şok Diyetler Nelerdir?

Fazla kilolarımızdan bir an önce kurtulmak hepimizin en büyük arzusu. Bu uğurda her zaman, her türlü yolu denemeye açığızdır. Yakın zamanda gerçekleşecek bir düğün ya da yazın yaklaşması bir an önce zayıflamamız gerektiği fikrinin ateşleyicileri olmuşlardır. Kısa zamanda fazla kilo kaybı vaat eden diyet ve yöntemler ne kadar cazip gelse de sağlık açısından çok zararlı oldukları bilinmelidir.

Şok diyetleri uygulayıp tartıya çıktığınızda kendinizi zayıflamış olarak görebilirsiniz ancak vücudunuz yağ yerine su ve kas kaybetmiş olacaktır. Bu da metabolizmanızda bozulmalara neden olacaktır. Üstelik kısa zamanda verdiğiniz bu kiloları aynı hızla geri almanız çok muhtemeldir. Kas dokusundaki azalmayla beraber vücudunuzdaki kas oranı ve yağ oranı dengeleri değişir ve metabolizmanız yavaşlar. Metabolizmanız yavaşladığında kilo almanız çok daha kolay olacaktır. Yo-yo etkisi dediğimiz bir zayıflatıp bir kilo alınan döngüye girmeniz de mümkün.

Protein Diyetleri

Metabolizmayı hızlı çalıştırmaya yönelik, protein oranı çok yüksek olan diyetlerde ise durum biraz daha farklı. Hayvansal kaynaklı proteinlerle birlikte vücuda fazla miktarda da doymuş yağ alınır. Bu da kalp ve damar sağlığı için tehdit oluşturur. Fazla miktarda protein alınması da karaciğer ve böbreklere yük bindirir.

Kilo vermek için mucize bir yöntem yoktur. Birkaç kilo vermek uğruna sağlığınızdan olmayın. Her zaman bahsettiğimiz gibi diyet kişiye özgü olmalıdır. Eğer zayıflamak istiyorsanız bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Yeterli ve dengeli beslenerek, fiziksel aktivitenizi artırarak ve bunu belli bir zamana yayarak başarabilirsiniz. Bir uzmanla birlikte çalışarak haftalık kontroller halinde uygulayacağınız diyetlerle kalıcı bir şekilde kilo vermeniz mümkün. Önemli olan bunu bir sağlık sorunu olarak görüp bu nedene bağlı kalarak gerçekleştirmek istemeniz.