Eğer 5 kilo fazlanız varsa ve bunu kendi kendinize vermeyi deneyebilirsiniz. Kilo verirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise acele etmemektir. 5 kilo vermek için ihtiyacınız olan zaman 5 ila 10 hafta arasındadır. Yakın zamanda aldığınız birkaç kiloyu kendi başınıza vermeniz kolay olacaktır ancak bu kilolar kalıcı kilolarınız ise bir uzmandan yardım almanız şart.

Yağ yakmak için tek bir yöntem yoktur. Düzenli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının kazanımı ve egzersiz alışkanlıklarının bir kombinasyonunu içeren yaşam tarzı değişiklikleridir. Yağ yakmanıza yardımcı olması için, kilo kaybının hedefine birden fazla yoldan yaklaşmanız önemlidir.

Hızlı yağ kaybı söz konusu olduğunda, en iyi yaklaşımlardan bazılarının diyetinizle ve/veya fiziksel aktivitenizle birlikte; daha iyi uyumak, sigara kullanımını bırakmak ya da en azından azaltmak, teknoloji zamanını azaltmak, alkol kullanımını azaltmak olduğunu unutmayın.

1. Kahvaltı Mutlaka Yapılmalı

Sağlıklı bir kahvaltıya odaklanırsanız, gün içindeki kalori hedeflerinizi yerine getirme şansınız çok yüksektir. Kahvaltınızı 300-400 kalori ile sınırlandırmaya çalışın. Sadece boş enerji kaynağı olan gıdalar yerine, kendinizi tok hissetmenize yardımcı ola lif ve protein içerikli bir öğün olduğundan emin olun. Yumurta, peynir, fıstık ezmesi, zeytin, avokado, tam tahıllı ekmekler kahvaltı için mükemmel birer seçimdir. Kahvaltı kadar önemli olan ara öğünleri yapanız da çok önemli. Ara öğünler kan şekerinizin dengelenmesi sağlayarak açlık hissinin azaltılmasına ve insülin salınımının dengelenmesine yardımcı olur. Yağlanmayı azaltarak yap yakımına teşvik eder.

2. Temiz Hava Alın

Vücudumuzda metabolik olayların gerçekleşmesi için oksijen alımımız çok önemlidir. Kalabalık ya da havasız ortamlarda zaman geçirmek, çalışmak zorundaysanız, günde bir kaç kez temiz hava almak için bulunduğunuz ortamın dışına çıkmalısınız. Bunun yanı sıra kirli hava ile birlikte vücudunuza giren maddeler vücudunuzda inflamasyona neden olabilir. Eğer sigara içiyorsanız ve yağ kaybını arttırmak istiyorsanız sigarayı bırakmanız gerekir. Sigara içmenin iştahınızı baskıladığını düşünseniz de vücudunuzda inflamasyona neden olarak yağ birikim miktarını arttırır; aynı zamanda vücuda kanserojen maddeler alınmasını artırarak oksidatif stres ve kronik hastalıkların oluşma ihtimalini arttırır.

3. Alkol Kullanımını ve Meşrubatları Azaltın

İçecekler gün içinde fark etmeden çok fazla kalori almamıza neden olurlar. Sıcak içecekler içerken içine düşünmeden eklediğimiz şekerler ile hazır meyve suları, meyve aromalı içecekler, asitli içecekler günlük ihtiyacımızın çok üzerinde kalori alımına neden olurlar. Bu nedenler içeceklerimizi seçerken içerdikleri kalori miktarına dikkat etmeli, çay, kahve gibi içeceklere şeker eklemekten kaçınmalıyız. Asitli içecekler ile hazır meyve sularını mümkünse hiç tüketmemeliyiz. Bütün alkollü içecekler de önemli miktarda kalori içerir. Aşırı alkol alımını da kilo alımına neden olabilir. Bunun gibi alkol tüketimi aynı zamanda karaciğerinizde yağlanmaya ve sindirim sisteminizin enerjiyi doğru bir şekilde sağlamasını önleyerek daha fazla kilo almanıza neden olur.

4. Bir Rutin Oluşturun

Yemeklerinizin günün farklı zamanlarına denk geldiği ve uyku zamanlarınızın aşırı dalgalandığı son derece değişken bir hayat yaşarsanız, metabolizmanız sürekli değişime ayak uydurmakte zorlanacaktır. Kilo verme şansınızı arttırmak için bir yemek yeme ve uyku programı oluşturmayı deneyin.

5. Ekran Süresini Kısaltın

Çağımızda teknoloji kullanımı, herhangi bir zamanın aksine bizi durağan ve yerleşik tutmaktadır. Bu cihazlar ile geçirdiğiniz süreyi azlatmanız ve kendinize daha fazla fiziksel aktivite zamanı ayırmanızın yanı sıra, teknolojiden birkaç saat uzaklaşabildiğiniz zihninizi  temizlemeniz için de önemlidir. Ne kadar durağan yaşarsanız obeziteye yakalanma riskinizi o kadar artırmış olursunuz.

6. Günde 3 Fincan Yeşil Çay

Bu popüler çay epigallocatechin olarak bilinen bir antioksidan içerir ve vücutta yağ yakımını tetiklenmesiyle doğrudan bağlantılıdır, bu nedenle yeşil çay kesinlikle kilo vermek için herhangi bir diyetin içerisinde yer almalıdır.

7. Stresinizi Azaltmaya Çalışın

Yüksek seviyelerdeki stres hormonları vücutta inflamasyona neden olarak yağlanmayı hızlandırır.

8. Egzersiz Hedefleri Belirleyin

Kendinize belirli haftalık ve aylık kilo kaybı hedefi koyarsanız, “bu sene daha fazla çalışmak” konusundaki belirsiz bir taahhüt yerine, koyacağınız egzersiz hedefine sadık kalma ihtimaliniz çok daha yüksek olacaktır. Düzenli yapacağınız yoga, kilo vermenize yardımcı olan bir egzersizdir. Haftada 3-4 gün kesintisiz yapacağınız en az 45 dakikalık yürüyüşler yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

9. Daha Fazla Su İçin

Sindirim sistemini temizlemek ve vücudun detoksifikasyonunu geliştirmek ile birlikte su sizi tok tuttuğu için daha fazla su içmelisiniz. Yemeklerden önce, aşırı yemekten kaçınmak için bir bardak su içmeniz bile etkili olacaktır.

10. Yeterli Uyku

Uykunuzu almış olmanız kilo verme başarınız için büyük bir önem taşır. Vücudunuz düzgün çalışabilmesi için her gece yeterince dinlenmeye ihtiyaç duyar ve metabolizmanızın doğru bir şekilde çalışmasında etkilidir. Tavsiye edilen uyku miktarı gecelik 7-8 saattir, ancak uyuduğunuz sürenin kesintisiz olması gerekir ve uyku ritminizin dengelenebilmesi için düzenli bir program oluşturarak her gece aynı saatte uyuyup her sabah aynı saatte uyanmak için elinizden geleni yapın.