Granola son zamanlarda özellikle kahvaltıda tüketilen bir atıştırmalık çeşididir. Günlük yaşamımızın hızlanması, kahvaltıya vakit ayıramamamız, beş dakika daha uykuyu her şeye tercih etmemiz nedeniyle daha da çok tüketilir hale geldi.

Yulaf, kuru yemişler, kuru meyveler,  bal, pekmez, süt ve yoğurt gibi malzemelerle hazırlanan, besin değeri oldukça yüksek sağlıklı bir besin olan granolanın çoğu zaman müsli ile karıştırılır. Birbirine çok benzeyen bu iki ürünün en büyük farklarından biri granolanın yapım aşamasında fırınlanması ve gevrek haline getirilmesidir. Bir diğer fark ise müsli karışımı hazırlanırken şekerli gıdaların eklenmemesidir.

Altın öğün olarak da bilinen sabah kahvaltısı enerji ihtiyacımızın karşılanmasından sorumludur. Granolanın içerisinde bulundurduğu tüm besinler ile vücudumuz için gerekli olan enerji, vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayabilecek özelliktedir. Sabahları almamız gereken enerjiyi granolayla karşılamamızda hiçbir problem yoktur. Vejetaryenler için mükemmel bir seçenek olan granola malzemeleri bakımından muhteşem bir lif kaynağıdır. Düzenli bir şekilde ve yeteri miktarda tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı olan granola tarifimizi okumayı ve denemeyi unutmayın!

 Kaynak