Biz gece boyu uyuyup dinlenirken vücudumuz çalışmaya devam eder. Tırnaklarımız, saçlarımız uzar, hücrelerimiz yenilenir. Bunları yaparken de gün içinde aldığımız enerjiyi, o yetmezse depolarımızdaki enerjiyi kullanır. Sabah uyandığımızda kendimizi dinlenmiş hissetmemize rağmen vücudumuz gece boyunca çalıştığı için yeni enerji kaynaklarına ihtiyaç duyar. Uzun süre tok kalmak için yumurta, peynir, zeytin, mevsim sebzeleri ve tam tahıllı ekmeğimizle yapacağımız bir kahvaltı ile güne dinç ve enerjik bir biçimde başlamamıza yardımcı olur. Yeterli ve dengeli bir kahvaltı ile güne başladığınızda hem ihtiyacımız olan enerjiyi almış hem de gece boyu düşen kan şekerinizi dengelemiş oluruz, bu da bizim bir sonraki öğüne kadar tok kalmamızı sağlar. Uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmalıyız.

Kahvaltı başta olmak üzere ana öğünleri atlamak kan şekerinde dalgalanmalara yol açacağı için bizi olması gerekenden daha fazla acıktırır. Öğünlerimizi atlamamak, olması gereken saatlerde tüketmek bizi tok tutar. Öğün saatleri kişiden kişiye göre değişebilir. Uyanık kaldığınız süreye göre ana ve ara öğün saatleriniz belirlenir. Uzun süre tok kalmak için tüketmeniz gereken besin türleri:

Protein İçeren Besinler

Öğünlerimizde protein içeren besinler tüketmek bizi daha uzun süre tok tutar. Protein içeren besinlerin sindirilme ve kan karışma süresi uzun olduğu için kan şekerini dengeli bir şekilde yükseltir. Bu da daha uzun süre tok kalmamızı sağlar. Özellikle öğle yemeğinde tercih ettiğimiz et grubu besinler akşam öğününe çok aç girmememizi sağlar. Bununla birlikte kahvaltıda yumurta ve peynir yiyerek diğer öğünlerde yemeğin yanında yoğurt yemek ya da ayran içerek de bu faydayı görebiliriz.

Posalı Besinler

Çiğ sebze ve meyve ile tam tahıllı, çavdarlı ya da kepekli ekmek gibi posalı besinler tüketmek de hem midede hacim oluşturarak tokluk hissi oluşturur hem de karbonhidratların emilimini yavaşlattığı için tokluk hissini uzun süre devam ettirebiliriz.

Yağlar mide boşalmasını geciktirerek daha fazla besin tüketmemizi engeller hem de sindirimi yavaş olduğu için kan şekerini dengeli bir şekilde yükseltir. Salatalarımıza ekleyeceğiniz zeytinyağı ile bu yararlılığı iki katına çıkarabiliriz. Aynı şey ara öğünlerde meyvenin yanında yiyeceğimiz fındık, ceviz, badem gibi kuru yemişler için de geçerlidir.

Bol bol su içmek de midemizde hacim kaplayacağı için tokluk hissinin oluşmasını ve devam ettirilmesini sağlar.

Öğünlerden sonra yapacağımız hafif yürüyüşler de yine kan şekerinizi dengeleyeceği için tokluk hissimizi uzun süre devam ettirmemizi sağlar.