Sık aralıklarla beslenme şansınız yoksa uzun süre tok tutan besinler tüketmeniz iştahınızı dengelemek, sağlığınızı ve ideal kilonuzu korumak açısından çok faydalı olacaktır. İşte bu besinleri sizler için 8 maddede sıraladık:

1. Yulaf: Zengin çözünür posa içeriğiyle bağırsak floranızı desteklerken bir yandan da uzun süre tokluk sağlar.

2. Sirke: İçerdiği asetik asit sindirimi yavaşlatıyor. Salatalarınızda 1 tatlı kaşığı sirke kullanın.

3. Badem ve diğer yemişler: Günde 24 badem yemek fazla kalori almadan tatlı ataklarının yatıştırılmasını sağlar. Genel olarak yemişler şekere olan düşkünlüğü azaltırlar.

4. Yaban mersini ve koyu renkli meyveler: Zengin çözünür posa içeriğiyle uzun süre tokluk sağlar. Jölenin, içeriği itibariyle meyve aleminin abur cuburu olarak adlandırılması pek yanlış olmaz. Eklenti şeker içerip lif içermez.

5. Keten tohumu: Zengin lif içeriğiyle uzun süre tok kalmanızı sağlar.

6. Çam fıstığı: Tok tutan besinlerden biri de çam fıstığı. Çam fıstığı içinde bulunan özel bir tür tekli doymamış yağ asidi olan pinoleik asit sayesinde tokluk hormonu ghrelin seviyesi artar, yağ yakımına destek sağlanır, açlık hissi yatışır.

7. Kuru baklagiller: Düşük yağ ve kalori, yüksek protein ve lif içeriğiyle kalori alımını azaltıp, uzun süreli tokluk sağlar.

8. Tam tahıllar: Enerjinin yavaş ve dengeli şekilde vücutta kullanılmasını sağlayarak uzun süre dinç ve tok hissetmenizi sağlar.

KAYNAK