Televizyonda duyduğunuz ve haberlerde okuduğunuz şeyler arasında doğru besin seçimini yapmak sizin için bir işkenceye dönüşebilir. Beslenmenizle ilgili gerçek bir diyetisyene gitmek ve ona danışmak, besin ve yemek seçimi konusunda ya da ideal kilonuza ulaşmak için kendinize uygun beslenme programı oluşturma konusunda size yardımcı olur. Diyetisyeniniz, sizi yönlendirmek ve motive etmek için yemek planlaması, market alışverişi ve dengeli beslenme konusunda bilgilerini sizinle paylaşacaktır.

Diyetisyen Kimdir?

Sosyal medyada ya da televizyon programlarında herkes kendine diyetisyen, beslenme uzmanı, sağlıklı yaşam uzmanı, yaşam koçu vesaire diyebilir ve beslenme ile ilgili öneriler sunabilir. Ancak, yalnızca üniversitelerin 4 yıllık beslenme ve diyetetik lisans programında mezun olan kişiler gerçek diyetisyendir. Bunun dışındaki herkes (doktorlar dahil) bu işi hobi olarak yapan kişilerdir. Lütfen sizler de beslenme konusunda danışmanlık alırken danışmanlık aldığınız kişinin hangi bölümden mezun olduğunu sorgulayınız. Diyetisyenlik hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. Diyetisyen İnci Beyza Yürekli hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Diyetisyene Gitmek İçin 10 Neden

Diyabet, Yüksek Tansiyon veya Diğer Kronik Hastalıklarınızı Yönetmek İçin

Bir diyetisyen, hastalığınızı ve seçtiğiniz yiyeceklerin bu durumunuzu nasıl etkileyebileceğini anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı, kronik hastalığınızı yönetmek için gerekli besin ögelerine sahip bir beslenme planı oluşturmak için sizinle birlikte çalışır. Çölyak hastalığı, gıda alerjileri, laktoz intoleransı veya başka bir durum nedeniyle ne yiyebileceğinizi bilemiyor musunuz? Yemek yiyemeyeceğinizi düşündüğünüz için bunalabilirsiniz. Bu da vücudunuza ihtiyaç duyduğu besin ögelerini sağlamayan sıkıcı bir diyete yol açabilir. Bir diyetisyen size, kaçınılması gereken yiyecekleri belirleme stratejilerini öğretebilir ve diyetinizi dengeli ve lezzetli kılmak için besinler bulmanıza yardımcı olabilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Olmayı Düşünüyorsanız

Mideniz ameliyattan sonra sadece küçük porsiyonları yönetebildiğinden, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almak zor olacaktır. Sağlık ekibinizin bir parçası olarak bir diyetisyen, daha az miktarda daha fazla besin ögesi alabilmeniz için beslenme planınızda değişiklik yapmanıza yardımcı olur.

Sindirim Sorunlarınız Varsa

Gerçek bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı sizinle ve doktorunuzla yakın işbirliği içinde çalışarak diyetinizin ince ayarlarını yapmanıza yardımcı olur. Danışmanlık almanız, durumunuzu ağırlaştırmayan seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, kızarmış yiyecekleri veya kafeinli ve karbonatlı içecekleri sınırlamak gibi.

Hamilesiniz, Hamile Kalmaya Çalışıyorsunuz veya Yeni Anne Oldunuz

Sağlıklı bir hamilelik için ihtiyacınız olan besin maddelerini aldığınızdan emin olmak için bir diyetisyen ile tanışın. Bebeğinizi kucağınıza aldıktan sonra ise bir diyetisyen ya da beslenme uzmanı, sizin ve çocuğunuz için ihtiyacınız olan besinleri aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olur.

Gıda ve Sağlıklı Beslenme ile Sorunlarınız Var

Tedavi ekibinin bir parçası olarak, diyetisyenler anoreksiya ve bulimia gibi yeme bozuklukları olan kişilere danışmanlık yapar.

Kilo Almanız veya Kaybetmeniz Gerekiyor

Popüler diyetler kilo alımı veya kaybı için hızlı yöntemler gibi gelebilir, ancak sağlığınız için tehlikeli olabilir ve bununla birlikte kalıcı bir sonuç elde edemeyebilirsiniz. Bir diyetisyen, sağlıklı kilo alımı için kalori kaynakları önerebilir ya da en sevdiğiniz yiyecekleri yerken diyet değişiklikleri ve fiziksel aktivite de dahil olmak üzere kişiselleştirilmiş bir kilo verme planı tasarlayabilir.

Yaşlanan Bir Ebeveyne Bakıyorsunuz

Bir diyetisyen, yaşlandıkça gıda ve ilaç etkileşimleri, yeterli su alımı, hipertansiyon ve yaşlılıkla gelen diğer hastalıklar için özel diyetler konusunda yardımcı olabilir.

Pratik Yaşam Tarzı Önerileri İstiyorsunuz

Besinlerle ilgili, gerçek bilgiler ve kurmacalar arasında karar verebilmek için yardıma mı ihtiyacınız var? Süpermarkette etiket okumayı öğrenin, sağlıklı yemek pişirmenin nasıl ucuz olabileceğini keşfedin, beslenme planınızı bozmadan nasıl yemek yiyeceğinizi ve çevrenizdeki insanların sizi kışkırtmasına nasıl direneceğinizi öğrenin. Sağlık geçmişinizi, favori yiyeceklerinizi, yeme ve egzersiz alışkanlıklarınızı öğrendikten sonra, diyetisyeniniz hedeflerinizi ve önceliklerinizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Sporda Performansınızı Artırmak İstiyorsunuz

Bir diyetisyen, ister bir maraton koşuyor, ister kayak yapıyor veya köpeğinizle koşu yapıyor olun, hedeflerinize ulaşmanız için size yardımcı olabilir.

Ailenizin Daha Sağlıklı Gıdalarle Besleme Gereksiniminin Farkındasınız Ama Evde Yemek Pişirmiyorsunuz

Gerçek bir diyetisyen veya beslenme uzmanı, yemeklerin nasıl basit, sağlıklı ve uygun bir şekilde planlanacağını ve hazırlanacağını öğretebilir.

 

Kaynak