Yağ yakan yiyecekler olarak sınıflandırılan bazı besinler metabolizmayı hızlandırarak gün boyu dinlenir halde yaktığınız kalori miktarını arttırıp diyetinize küçük bir dokunuşla yardımcı olabilir. İşte huzurlarınızda yağ yaktıran 11 besin:

1.Yağlı balıklar (Somon, uskumru, sardalye ve ton balığı):

İçerdikleri yüksek omega 3 yağ asidi sayesinde stres durumunda kolesterol ve kan yağlarını düşürmenin yanı sıra yüksek iyot içeriğiyle metabolizma hızlandırıcı etki de göstermektedir.

Yağlı balıklar

2.Soğan, sarımsak ve yeşil soğan:

İçinde yer alan allicin kan dolaşımını uyararak sindirimi harekete geçiriyor ve vücuttan fazla suyun atılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını arttırıyor. Fakat taze soğan tüketirken iştah açıcı özelliği de unutulmamalı.

Soğan

3.Yeşil çay:

Yapılan araştırmalarla yeşil çayın bilinen olumlu sağlık etkilerinin yanında yağın vücutta ve karaciğerde depolanmasını önlediği ortaya konmuştur. Ayrıca içeriğindeki kateşin metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Yeşilçay

4.Yumurta:

Yağların metabolize olması için gerekli olan B12 vitaminini içerir. Lousiana State University’de yapılan bir çalışmada her sabah kahvaltısında yumurtaya yer veren bireylerin ağırlık kaybının sadece ekmek türevi tüketenlerden daha fazla olduğu bulunmuştur.

Yumurta

5.Süt ve süt ürünleri:

Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum ve B12 vitamini, sağlıklı beslenme programlarında yağ yakımına yardımcı olan önemli faktörlerdendir.

Süt ve süt ürünleri

6.Avokado:

İçerdiği sağlıklı yağlar ve yüksek miktarda lif içeriğinin yanı sıra (1 avokado günlük lif ihtiyacımızın %50’sini karşılar) L-karnitin içeriğiyle yağ yakımında etkilidir.

Avokado

7.Elma:

İçerdiği pektin sayesinde yağ yakımında etkilidir. Yağ yakımını sağlayan enzimlerin yapısında bulunan C vitamini bakımından da zengindir.

Elma

8.Greyfurt:

Yağ yaktıran greyfurtun kalori değeri, enerjisi oldukça düşük, su oranı da çok yüksektir. Greyfurt karaciğerde yağ depolanmasını önleyen inositol açısından iyi bir kaynaktır ve bu sayede yağ yakımında etkilidir.

Greyfurt

9.Acı biber:

Acı biberdeki kapsaisin adlı madde ağız yakmakla kalmaz, yağları da yakar. Yemeklerinize eklemekten sakınmayın.

Acı biber

10.Kuşkonmaz:

Kuşkonmaz bitkisi asparajin adı verilen bir tür bitkisel kimyasal enzim içerir. Bu enzim, dolaşım sürecini iyileştirmek için faydaları olan bir alkaloiddir. Bu alkaloidler doğrudan hücrelere etki etmekte ve hücrelerdeki fazla yağı yakmaktadırlar.

Kuşkonmaz

11.Ananas:

Doğal diüretik etkisiyle ödem atılmasında etkilidir. İçerdiği bromealin enzimleriyle de yağ yakımını destekleyerek kilo vermeye yardımcı meyveler arasında yer alır.

Ananas

 

KAYNAK