Çin’de keşfedilen ve günümüzde dünyanın neredeyse her yerinde yaygın olarak tüketilen matcha çayı, besin değeri açısından oldukça zengin. Toz halinde tüketilen bu çay, son zamanlarda birçok yiyecek ve içecek tarifinde kullanılıyor.

MATCHA ÇAYI NASIL ELDE EDİLİR?

Gölgede tutularak büyütülen matcha yaprakları hasat zamanından 20-30 gün önce toplanır. Bu yaprakların henüz olgunlaşmadan toplanmalarının amacı güneş ışığına maruz kalmalarını engellemektir. Bu yöntem matcha yapraklarında amino asit ve klorofil birikimine neden olur ve bitkinin besin değerleri korunmasını sağlar. Aynı zamanda yaprakların koyu bir renk almasının nedeni de gölgede yetiştirilmeleridir. Toplanan yapraklar damarlardan arındırılır ve öğütülür. Bu işlem sonunda matcha yaprakları parlak ve yeşil toz haline dönüşür.

MATCHA ÇAYI FAYDALARI

  • Matcha çayı doğal bir antioksidan kaynağıdır. İçerdiği yüksek miktarda antioksidan sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
  • Stres azaltıcı ve kaygı giderici etkisi bulunur.
  • Enerji tüketimini arttırarak yağ yakımını hızlandırır. Bu nedenle obezite riskini azaltır. Verilen kiloların geri alınmasını önlemede de etkilidir.
  • Bilişsel performansı ve beyin fonksiyonlarını arttırıcı etkiye sahiptir. Aynı zamanda hafızayı güçlendirmede de rolü bulunur.
  • Kanser ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunur. Özellikle akciğer, on iki parmak bağırsağı, pankreas, karaciğer, meme ve kolon kanserlerinin oluşma riskini azalttığı kanıtlanmıştır.
  • Son araştırmalarda matcha çayının ağız hijyeni ve diş sağlığına da katkıda bulunduğu belirtilmiştir.

MATCHA ÇAYI NE KADAR TÜKETİLMELİ?

Matcha tozunun suda çözünmesi ile elde edilen matcha çayı sıcak veya soğuk şekilde tüketilebilir. Günümüzde süt veya bal ile birleştirilerek çeşitli şekillerde de sunulmaktadır. Matcha çayı vücut için birçok fayda bulundursa da fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Önerilen günlük miktar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Fakat sağlıklı bir yetişkin birey için günde 2 bardaktan fazlasının tüketilmesi tavsiye edilmez.

Sütlü matcha çayı
Soğuk Servis Edilen Matcha Çayı

YEŞİL ÇAY MI MATCHA ÇAYI MI?

Yeşil çay ve matcha çayı ne kadar birbirinden farklı görünse de iki tür de Camellia sinensis adlı bitkinin yapraklarından elde edilir. İkisini ayıran nokta ise yetiştiriliş ve hazırlanış biçimleridir. Yeşil çay yaprakları vitamin, mineral ve antioksidan açısından oldukça zengindir. Fakat yeşil çay yapraklarını demlediğimizde içerdiği tüm besin ögelerinden faydalanamayız. Çünkü demlenen yapraklardaki vitamin ve minerallerin sadece bir kısmı çaya geçer. Matcha çayı ise bu noktada yeşil çaydan ayrılır. Olgunlaştıktan sonra toplanan matcha yaprakları taşta öğütülüp toz haline getirildiği için yaprağın içerdiği tüm besin öğeleri matcha tozunda saklı kalır. Bu nedenle besin değerlerini kıyasladığımızda matcha tozundan elde ettiğimiz bir bardak çay, yeşil çay yapraklarını demleyerek elde ettiğimiz bir bardak çaydan daha zengindir. Yapılan çalışmalarda matcha çayının diğer yeşil çay çeşitlerine göre 137 kat daha fazla antioksidan içerdiği de kaydedilmiştir.

Kaynak : 1,2,3