Zayıflamak isteyen çoğu insanın büyük umutlarla başladığı diyet yerini bir süre sonra yorgunluğa, bıkmışlığa ve dolayısıyla hüsrana bırakabiliyor. Özellikle verdiği 1 kiloyu az bulup mutsuz olanlar, hedefime ulaşamıyorum diyenler bu yazı sizin için! Vücudunuzdan 1 kilo bile verince nelerin değiştiğini öğrenmeye ve umudunuzu geri kazanmaya hazır mısınız?

Diyetin ilk zamanlarında hızlı bir şekilde verdiğiniz kiloları düşünün. Tartıda birer birer gittiğinde ne kadar da mutluydunuz değil mi? Umutsuzluğa yer vermeyin vücudunuza zaman tanıyın. Unutmayın hızlı kilo vermek demek sağlıklı zayıflamak anlamına gelmez. Verdiğiniz 1 kilo bile depresyonu önler ve özgüveninizi arttırır.

Aynı zamanda verdiğiniz kilolar ile sindirim sisteminizin çalışması düzelir. Reflü, şişkinlik, hazımsızlık vb. sorunlarınızdan kurtulursunuz.

Çoğu kilolu insanın da şikayetçi olduğu gibi eklem, bel ve boyun ağrılarınızdan kurtulup fiziksel hareketlerinizin kısıtlanmadığını göreceksiniz.

Diyabet riski azalır

Kilolu insanlarda daha çok görülen diyabet riskini azaltmış olup kan şekerinizin kontrolünü sağlamış olacaksınız.

Fazla kilo, vücudunuzdaki kanın hacmini ve kandaki yağ oranını arttırır. Damarlarda taşınan fazla kan ve yağ damarların yapısına zarar vererek insülin direncinin oluşmasına neden olur. Verdiğiniz her bir kilo ile kalp hastalıklarından korunur, felç geçirme riskini azaltırsınız.

Alınan kilolar vücuttaki yağ hücrelerinde toplanır, ancak vücutta olması gerekenden fazla yağ olduğunda, yağ hücreleri yetersiz kalır. Bu fazla yağ dolaşım sistemine katılır ve karaciğerde depolanmaya başlar. Bunun sonucunda karaciğer yağlanması oluşur. Böylelikle fazla kilolarınızdan kurtulduğunuzda karaciğer yağlanmasını engellemiş olursunuz.

Kilonuz ne kadar fazla ise hipertansiyonun kapınızı çalma ihtimali o kadar yüksektir. Eğer kilo kaybı gerçekleşirse kan basıncınızda düşme meydana gelir. Bu durumda da hipertansiyon sizden uzak durur.

Fazla kilo yüzünden nefes darlığı yaşayanlarda kilo verildikten sonra akciğer fonksiyonları ve uyku apnesinde düzelmeler gerçekleşir.

Polikistik over sendromu hormonal bir sorundur ve sonucunda regl düzensizliği meydana gelir. Uzmanların önerisi; fazla kilolu iseniz kilo vermeniz, ilaçları düzenli kullanmanız ve egzersiz yapmanızdır. Bunları uyguladığınız zaman hormon dengesi sağlanır ve regl düzensizliği ortadan kalkar.

Araştırmalar fazla kilolu insanların kansere yakalanma riskinin daha fazla olduğunu söylüyor. Fazla kilolarınızdan kurtulduğunuz takdirde kansere yakalanma riski azalır.

Çoğunlukla fazla kilolu insanlarda görülen metabolik sendrom insülin direnci ile başlayıp şeker, kalp ya da tansiyon hastası olmanıza neden olabilir. Karın çevresinde yağlanma görülmesi bu hastalığın teşhisinde önemli bir belirtidir. Bu nedenle kilo verildiğinde metabolik sendrom görülme riski de azalmış olur.

Yine son zamanlarda yapılan araştırmalar BKI (beden kitle indeksi) fazla olan kişilerde migren ağrılarının arttığını gözlemlemiştir. Migren ağrılarından kurtulmak için fazla kilolarınızdan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Fazla kilolu olduğunuz takdirde vücudunuz daha çok ödem toplar. Ödemden kaçınmanın en etkili yolu ideal kilonuzda kalmanızdır.

Fazla kilolarınızdan kurtulmanızın vücudunuza olan birçok olumlu etkisini okudunuz. Bu etkilerin yaşam kalitenizi doğrudan arttıracağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.